12 października 2018

Brooke McAlary, Powoli. Jak żyć we własnym rytmie.Powoli. Jak żyć we własnym rytmie Brooke McAlary to jedna z tych książek, która pozwala czytelnikowi przypomnieć sobie najważniejsze wartości życia, które zatracane są z biegiem lat. Autorka pokazuje jak porzucić drogę, która czyni nas ciągle niezadowolonymi i nieszczęśliwymi. Nie warto bowiem wypełniać swoich kalendarzy planowanymi wyjazdami w weekendy, sportowymi eventami, spotkaniami, imprezami, kursami i treningami. Ludzie skarżą się i nalegają jak ciągle są zajęci i pochłonięci, a równocześnie podejmują nowe zobowiązania. Konsumpcjonizm z kolei generuje zakup niepotrzebnych w większości rzeczy. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak spowolnić tempo życia, jak wytyczyć własną ścieżkę, wyrwać się z błędnego koła „chcieć – kupić – chcieć – wymienić na lepszy model”, jak przestać podążać za modą, jak przestać rywalizować z innymi rodzinami. Autorka pokazuje, że mniejszy konsumpcjonizm prowadzi do większego zadowolenia. Żyć wolniej, ale świadomiej. 


Autorka odwołuje się do pisarzy i zwolenników wolnego życia. Przykładowo Erin Loechner uważa, że wolne życie (slow living) to połączenie przejmowania się bardziej i przejmowania się mniej. Chodzi o to, aby odkryć w końcu to, o co warto bardziej się troszczyć, i to, z czego zrezygnować. Stan ten można otrzymać poprzez uważność, odkrywanie i opracowywanie własnych priorytetów, pozbywanie się nadmiaru przedmiotów, które nas otaczają. Autorka uważa, że droga ta nie ma końca, jest powolna, niedoskonała, może trwać latami, ale ewoluować w dobrą stronę, o ile tego zechcemy. 


W książce znaleźć można różne elementy prostszego i powolniejszego życia. Od nas samych jednak zależy, co wybierzemy i w jakim momencie zaczniemy. Warto jednak zadać sobie pytanie „dlaczego” potrzebna jest nam zmiana. Autorka za składniki dobrego życia uważa: rodzinę, przyjaciół, cele, szczere emocje, radość, podróże, spontaniczność, przygody, kreatywność, śmiech, ciepło, szczodrość. Warto porządkować, przestać posiadać zbędne rzeczy, odseparować się od cyberprzestrzeni, skupić się na tym co ważne. 


To dobra książka wskazująca jak właściwie postrzegać wartości. To książka o doświadczeniach życiowych Brooke McAlary, która wskazuje drogę do minimalizmu, uważnego życia, doceniania tego, co się posiada. Pojawiła się w moim życiu w odpowiednim momencie. Warto.


Brooke McAlary, Powoli. Jak żyć we własnym rytmie, Wydawnictwo Literackie, tytuł oryg.: Slow. Live Life Simply, tłumaczenie: Dorota Malina, oprawa twarda, stron 262. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.