28 października 2018

Niedziela z obrazem.


The Family of Sir William Young, 1767 - 1769
 Johann Zoffany (1733-1810)
olej na płótnie
Height: 1,145 mm; Width: 1,675 mm
miejsce: Walker Art Gallery, National Museums Liverpool 









Sir William Young (1724/5–1788) był brytyjskim politykiem i pierwszym baronetem North Dean, w 1767 roku został gubernatorem Dominiki.

Członkowie rodziny na obrazie ubrana została w kostium teatralny Van Dycka (połączenie stylów Tudorów i Stuartów), który był wówczas bardzo popularny w portretach rodzinnych. Niewykluczone, że czarnoskóry chłopiec był niewolnikiem. Brak metalowej obręczy oraz postawa wobec dziecka na koniu, sugerują, że chłopiec ów był traktowany raczej jako sługa niż niewolnik. Może to również wskazywać na zachodzące zmiany w świadomości ludzi wobec niewolnictwa pod koniec XVIII wieku. 

Obraz ten prawdopodobnie powstał między 1767 a 1770 rokiem i był potwierdzeniem przyjęcia Sir Williama Younga do angielskiej elity. Elementy po prawej stronie obrazu (fragment pałacu lub dworu) oraz park w tle wskazują na symbole statusu. Sir William w 1767 roku kupił posiadłość Delaford w Iver, Buckinghamshire. 2 maja 1769 roku uzyskał tytuł baroneta. 

Widoczna na obrazie harmonia osiągnięta została poprzez połączenie namalowanych osób za pomocą gestów i dotyku. Sir William siedzi z przodu grupy rodzinnej z wiolonczelą, jakby za chwilę chciał zagrać. Jego żona Elizabeth siedzi obok niego, mając (grając) na kolanach mandolinę neapolitańską, którą mogła nabyć podczas wyprawy do Włoch w latach 1752-1753. Ich najmłodsza córka Olivia sięga do strun. Za nimi stoi Sarah Elizabeth trzymając muzyczną książkę. Instrumenty muzyczne wydają się tu akcesoriami, które demonstrują rodzinne spełnienie i elegancję. Jedności dodają elementy tańca wprowadzanego przez Elizabeth i Portę stojące z tyłu. Na lewo od swoich rodziców, siedzą na kamiennym murku William i Mary, czytając list. Pozycja Williama jest niemal lustrzanym odbiciem pozycji ojca, być może przypominać ma, że będzie dziedziczyć po ojcu.

Sir William Young posiadał plantacje cukru. Zmarł w St. Vincent w 1788 roku podczas wizyty w jednej ze swoich posiadłości.


 

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.