15 listopada 2016

Stephanie Laurens, Poskromienie markiza.

             
               Poskromienie markiza to druga część mini cyklu Cynster Sister Duo i zarazem 20 tom z cyklu Sagi Rodu Cynsterów. Tom drugi właściwie jest kontynuacją tomu pierwszego, bowiem mija zaledwie dwa dni od balu zaręczynowego Henrietty, na którym Mary otrzymała od niej upragniony naszyjnik. Młoda kobieta jak najszybciej chce upewnić się, co do własnego wyboru życiowego bohatera, a jedyne wskazówki może otrzymać od Lady właśnie za pomocą biżuterii przekazywanej przez płeć piękną w rodzinie Cynsterów. Mary gotowa była przyjąć nawet nieprzychylny wobec swoich planów wyrok. Nie miała jednak zamiaru poddać się tak łatwo. Co prawda już od balu zaręczynowego Henrietty nieustannie prześladował ją Ryder Cavanaugh, markiz Raventhorne, ale Cynsterówna daleka była od okazywania mu względów. Pojawiał się na wszystkich wieczorkach i przyjęciach, na których gościła Mary i bez przerwy tkwił u jej boku. W dodatku szybko odkrył, że celem adoracji Mary, jest jego młodszy brat Rand. Próżno Ryder tłumaczył Mary, że jego dwudziestoczteroletni brat nie zamierza się obecnie wikłać w małżeństwo. Skoligacenie Randa z najmłodszą Cynsterówną było za to marzeniem lady Lavinii, macochy Rydera. Wydarzenia doprowadzą do niespodziewanych w towarzystwie zaręczyn. Serce nie sługa, ale Lavinia nie podda się tak łatwo.

                 
             Druga część o siostrach Cynster powiela niektóre wątki z pierwszej (życie Mary w niebezpieczeństwie czy wypadki z koniem). To, co zapowiadało się na odmienny ciąg zdarzeń, szybko zostało nawrócone na właściwe ścieżki tak charakterystyczne dla Laurens. Kryminalna zagadka w tle, porwanie, zagrożenia dla życia. Ryder Cavanaugh, który na początku powieści jest rzeczywiście uroczym dżentelmenem, gdzieś w połowie powieści bardzo łatwo poddaje się temperamentnej Mary, by na koniec powrócić do dawnej formy i podejmować właściwie decyzje. Mary jak to Cynsterówna, pragnie grać w związku pierwsze skrzypce i doprowadzić do tego, aby Ryder pierwszy wypowiedział magiczne słowa. Raczej rozkazuje niż rozmawia z Ryderem. Nie wiadomo też, dlaczego Ryder zmienił zdanie w stosunku do ożenku. Oczywiście życzył tego sobie jego ojciec, ale czy tak łatwo okiełznać i naprowadzić na właściwą, dodajmy cnotliwą, drogę kawalera mającego wcześniej liczne kochanki. 

               
               Z tego wszystkiego najbardziej podobał mi się epilog książki, w którym spotkałam się ze wszystkimi bohaterami poprzednich powieści cyklu (niektórych jeszcze nie czytałam). Ma taki wydźwięk sentymentalny i jednocześnie przedstawia następne pokolenie Cynsterów. Lucilla ma tutaj siedemnaście lat i młodzież planuje, aby następne rodzinne Boże Narodzenie miało miejsce w Dolinie. A o tym można przeczytać w książce Zimowa opowieść (wyd. 2015,HarperCollins), która jest zarazem początkiem ( i to dobrego) cyklu Cynsters Next Generation.
               Stephanie Laurens, Poskromienie markiza, wydawnictwo BIS, wydanie 2015, tytuł oryginalny: The Taming of Ryder Cavanaugh, tłumaczenie: Magdalena Sikorska, cykl: Cynster Sister Duo, tom 2, cykl: Saga Rodu Cynsterów, tom 20, okładka miękka, stron 404.Cykl "Cynster Sisters Duo"
 1. Gdy miłość zaskoczy
  Henrietta Cynster + James Glossup
 2. Poskromienie markiza
  Mary Cynster + Ryder Cavanaugh
 

2 komentarze:

 1. Nie przepadam za sagami rodzinnymi, ale romans historyczny z zagadka kryminalna w tle, brzmi zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam duży sentyment do tego cyklu :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.