11 listopada 2016

Stephanie Laurens, Gdy miłość zaskoczy.Gdy miłość zaskoczy Stephanie Laurens to pierwszy z dwóch tomów będących dodatkiem do cyklu dotyczącego rodziny Cynsterów. Powieść oznaczona została w kolejności jako tom 19.
Dwudziestodziewięcioletnia Henrietta Cynster, siostra Simona, nazywana jest w towarzystwie Antyswatką. Dzięki swoim rodzinnym koneksjom i wyrobionej pozycji udaje jej się zbierać informacje na temat starającego się mężczyzny o rękę danej znajomej. Zlecone zadanie wykonuje skrzętnie i zawsze w zgodzie ze swoim sumieniem. Wtedy, kiedy trzeba odradza koleżance głębsze zaangażowanie uczuć. Nadar rzadko potwierdza prawdziwość uczuć kawalera wobec wybranki. Zależy jej na tym, aby małżeństwa były szczęśliwe i zawarte z miłości. Odkrywając ukryte motywy Jamesa Glossupa, nota bene długoletniego przyjaciela Simona, wobec Melindy Wentworth, nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób wpłynęła na życie wielu ludzi. Gdy uświadamia sobie swój krok, postanawia pomóc Jamesowi znaleźć wybrankę w ekspresowym tempie, aby ten mógł zawrzeć związek małżeński w wyznaczonym terminie przez klauzulę babcinego testamentu.

Henrietta zakochuje się jednak w swojej ofierze, a sprawa nadzwyczaj się komplikuje, gdy okazuje się, że ktoś dybie na jej życie. James staje się obrońcą, ratownikiem i wybawicielem. W rozwiązanie kryminalnej zagadki zostają zaangażowani członkowie rodziny Cynsterów znani już z poprzednich powieści. Warto nadmienić również o roli przekazywanego tradycyjnie w rodzinie Cynsterów na balu zaręczynowym naszyjnika, do którego noszenia (po ośmiu latach leżenia w szufladzie) zmusza Henriettę jej młodsza siostra Mary. Ta ostatnia upatrzyła sobie kawalera, ale nie może upewnić się, co do zgodności swojego wyboru z wyrokiem szkockiej Lady (tej od Catriony), dopóki nie zostanie jej przekazany naszyjnik.
Standardowy format powieści, w dodatku ciągle powtarzalny, tak specyficzny dla Stephanie Laurens. Może więc w ogólnym zarysie wydawać się nudne i mdłe. Jeśli zignorowalibyśmy skłonność autorki do bajkowych opisów scen miłosnych, to byłaby z tego jednak całkiem dobra książka. Co prawda James w ogóle nie jawi mi się jako dominujący bohater typu alfa tak charakterystyczny dla mężczyzn z rodu Cynsterów.  Postacie są ujęte w zbyt ogólny i bez wyrazu sposób. Między Henriettą a Jamesem nie ma przysłowiowej iskry. Wątek miłosny znajduje rozwiązanie właściwie w połowie książki. Dalej to już kwestia związana z zagadką kryminalną i powiązaną z nią Henriettą. Pisane jakby bez autorskiego przekonania, jednak dla czytelników Laurens pozycja obowiązkowa.Stephanie Laurens, Gdy miłość zaskoczy, wydawnictwo BIS, wydanie 2014, tytuł oryginalny: And Then She Fell, tłumaczenie: Magdalena Sikorska, cykl: Cynster Sisters Duo, tom 1, cykl: Saga Rodu Cynsterów, tom 19,  oprawa miękka, stron 396.


Cykl "Cynster Sisters Duo"
  1. Gdy miłość zaskoczy
    Henrietta Cynster + James Glossup
  2. Poskromienie markiza
w oryginale:
        Cynster Sisters Duo
  1. And Then She Fell (2013)
  2. The Taming of Ryder Cavanaugh (2013)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.