4 czerwca 2016

Julia Quinn, Tylko ta noc.Tylko ta noc to druga część cyklu Kwartet Smythe-Smith autorstwa Julii Quinn (właściwie Cotler Pottinger Julie). Właściwie jeszcze o żadnej książce tej autorki nie pisałam na blogu. A szkoda, bo ma ogromne poczucie humoru. To jedna z tych autorek, które należy wyróżnić za tak zwany inteligentny i błyskotliwy dowcip. Świetnie się czyta takie książki.  Z drugiej strony Julia Quinn nigdzie się w swoich książkach nie spieszy. Każde wydarzenie, każda rozmowa ma w sobie coś wspaniale wykreowanego i przyciągającego. Swoista magia, której na tym etapie nie potrafię jeszcze do końca określić i dokładnie zdefiniować autorskiego stylu. Pewnie owa mieszanina słów nabierze kształtu po przeczytaniu kilku książek tej amerykańskiej pisarki, która ukończyła Harvard, potem studiowała medycynę na Yale, ale nie została lekarzem tylko pisarką.


Daniel Smythe-Smith był hrabią Winstead zaledwie od roku, gdy wpadł w poważne tarapaty. Do tego kryzysowego momentu związanego z jego przyjacielem Hugh Prenticem wiódł szczęśliwy żywot hulaki. Wskutek pijaństwa, uporu i dumy dżentelmenów o mało nie doszło do prawdziwej tragedii. Wszelako po porannym zdarzeniu, ojciec Hugh, lord Ramsgate, z wściekłością zagroził Danielowi, że odnajdzie go wszędzie. Przez kolejne trzy lata Daniel ukrywał się za granicą, dopóki nie odnalazł go Hugh i zapewnił, że może spokojnie wrócić do Anglii. Powrotowi temu nie towarzyszył żaden rozgłos. Daniel zjawił się na dorocznym koncertowym wieczorku panien pochodzących z rodziny Smythe-Smith’ów. Z oddali słuchał kakofonii dźwięków i obserwował występ. Ku swojemu zdziwieniu zauważył, że pośród jego kuzynek, przy fortepianie siedzi piękna i zupełnie nieznana mu kobieta. A gdy tylko spojrzała na niego, czas się dla Daniela nagle zatrzymał. Wkrótce okazuje się, że to guwernantka córek lady Pleinsworth, ciotki Daniela. Tyle tylko, że panna Anna Wynter nie jest osobą, za którą się podaje. Szybko okazuje się, że życie Daniela nie raz znajdzie się w niebezpieczeństwie, a Anna musi ponownie zmierzyć się z przeszłością.


Julia Quinn fantastycznie potrafi konstruować błyskotliwe dialogi, jej bohaterowie mają charakterystyczne osobowości, a uczucia każdego z nich kojarzą mi się z intensywnością i z szeroką gamą ciepłych barw. Bohaterowie nie są idealni i popełniają błędy. Wartka fabuła, ciekawe wątki poboczne, które wiążą się zapewne z pozostałymi częściami cyklu (Marcus i siostra Daniela, Honoria) i perypetie rodzinne w tle, składają się na gustownie wyreżyserowaną powieść. Aczkolwiek zaznaczam, że nie mam porównania jeszcze do inny książek autorki. To przeoczenie jest oczywiście do nadrobienia.


Julia Quinn, Tylko ta noc, wydawnictwo Amber, wydanie 2013, tytuł oryginalny: A Night Like This, przekład Agnieszka Kowalska, okładka miękka, stron 288.Cykl "Kwartet Smythe-Smith"

  1. Jak w niebie
  2. Tylko ta noc
    Anna Wynter + Daniel Smythe-Smith, hrabia Winstead
  3. Wszystkie nasze pocałunki 
  4. Sekrety małżeństwa

http://juliaquinn.com/

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.