16 kwietnia 2010

Margot Berwin, Kwiat cieplarniany i 9 roślin wzbudzających pożądanie.

tytuł oryginału: Hothouse Flower and the Nine Plants of Desire
język oryginału: angielski
liczba stron: 280
miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2010
oprawa: miękka
wymiary: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-7495-795-3

Bohaterką i zarazem narratorką powieści jest Lila Nova, mieszkanka Nowego Jorku, pracująca w agencji reklamowej, która po rozpadzie swojego małżeństwa w czwartym roku pożycia, postanawia zacząć życie od nowa. Mimo tęsknoty za mężem, który opuścił ją dla producentki w agencji reklamowej oraz w ogóle za życiem małżeńskim, Lila bierze się w garść. Wprowadza się do maleńkiej kawalerki, którą po swojemu postanawia urządzić i ocieplić zakupionymi roślinami. Udaje się na targ kwiatowy, gdzie poznaje intrygującego sprzedawcę kwiatów Dawida Exleya. Ten proponuje jej zakup pięknej rośliny o nazwie Rajski ptak i udostępnia jej folder z tropikalnymi roślinami. To dzięki niemu Lila rozpoznaje jedną z bardzo rzadkich roślin w oknie pralni. Jak się okazuje, pralnia jest pełna roślin a jej właściciel ceniony wśród okolicznych mieszkańców to znawca kwiatów. Opowiada Lili o tajemniczych właściwościach dziewięciu roślin, które przetrzymuje na zapleczu. Posiadanie tych roślin może przynieść sławę, pieniądze, miłość, namiętność, pożądanie, nieśmiertelność. Lila obiecuje Armandowi, że nie powie nikomu nikomu roślinach. Armad daje jej odnóżkę Szczawiu Rubra, którego wypuszczone korzenie dałyby znak, że Lili jest gotowa na zobaczenie dziewięciu roślin. Lila nie należy jednak do kobiet roztropnych. Ulega pociągającemu Exleyowi, któremu zdradza sekret Armada. Pralnia zostaje zdewastowana a dziewięć roślin znika. Lila obiecuje pomóc Armandowi w odtworzeniu roślinnego zbioru i udaje się w tym celu do Meksyku i jego lasów deszczowych. Poznaje zupełnie obcy sobie świat i musi zmierzyć się z niebezpieczeństwami.

W powieści możemy odnaleźć portret kobiety, która pragnie stabilnego życia i udanego związku. Lili jest kobietą samotną, choć obracającą się w zepsutym świecie pieniądza. To osoba, która wzbudza sympatię i z którą czytelnik może się utożsamiać.

Bardzo urokliwa powieść, która przenosi czytelnika w świat egzotycznych roślin. Każdy rozdział jest poprzedzony opisem danej rośliny włącznie z jej łacińskimi odpowiednikami nazw. Odnajdziemy tu legendy i magię roślin. Na początku powieści wymienione i zilustrowane zostały wszystkie rośliny wzbudzające pożądanie. Dużą rolę odgrywa tu również cytowany tekst w języku hiszpańskim.

Przeczytane z wielką przyjemnością.


***
Margot Berwin, w roku 2005 ukończyła wydział sztuk pięknych. Dotychczas publikowała tylko opowiadania. Przez wiele lat pracowała w reklamie jako copywriterka. Mieszka w Nowym Jorku.


3 komentarze:

 1. Ani okładka, ani tytuł nie zachęciłyby mnie do przeczytania tej książki :) A tu się okazuję, że może być całkiem fajna!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest na mojej małej liście :) Już się nie mogę doczekać aż zacznę ją czytać :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest po prostu troszkę tematycznie inna :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.