2 kwietnia 2010

Laura Whitcomb, Światła pochylenie.

Tłumaczenie: Dawid Juraszek, Joanna Bogunia
Tytuł oryginalny: A Certain Slant of Light
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 232
Format: 150x215 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-927322-4-2
Wydanie: I
Data wydania: marzec 2010

„Światła pochylenie” to udana debiutancka powieść Laury Whitcomb. Opowiedziana historia na pewno zaskakuje czytelnika swoim zakończeniem. Jest to jedna z tych książek, których lektura wciąga.

Główną bohaterką, a zarazem narratorką jest Helen, nieżyjąca od ponad 130 lat. Helen jest Światłem, którego nikt nie widzi, nikt nie słyszy. Sama może dzięki własnym emocjom poruszać jedynie kartki, zasłony, rozsiać wokół aurę chłodu. Jako Światło ma swoich gospodarzy, którym towarzyszy przez resztę ich życia. Ich cechą charakterystyczną jest miłość do literatury. Piątym Gospodarzem jest nauczyciel języka angielskiego Brown. Helen towarzyszy mu właściwie wszędzie oprócz sypialni i łazienki. Niewidoczna, staje się jednak pewnego rodzaju natchnieniem dla Browna. Pewnego dnia okazuje się jednak, że Ktoś ją widzi. Tym Kimś okazuje się Jamek, który również jest Światłem, lecz przebywającym obecnie w ciele Billa. Chłopak opowiada swoją historię Helen i namawia ją na opuszczenie dotychczasowego Gospodarza. Helen podejmuje ryzyko, bowiem coś niewytłumaczalnego ciągnie ją do Jamesa. Postanawia również odnaleźć ciało, w którym mogłaby przebywać. Bohaterów łączy prawdziwa namiętność dorosłych ludzi, lecz w ciałach nastolatków. Czytelnik powoli poznaje historię życia Helen i Jamesa i to, dlaczego stali się Światłami. Bohaterowie odkrywają swoją przeszłość, ale również docierają do tajemnic rodzinnych osób, w których ciałach obecnie istnieli.

Autorka potrafi budować napięcie i je stopniować. W powieści porusza wiele problemów takich jak narkomania, zdrada, fanatyzm religijny, hipokryzja, zbyt opiekuńczy rodzice, molestowanie seksualne. Oprócz tego w znakomity sposób porusza kwestie wiary, jednocześnie nie odnosząc się do żadnego z wyznań. W sposób interesujący uwypukliła poprzez odpowiednie charakterystyki zarówno głównych bohaterów, jak i postacie odgrywające mniejszą rolę.

Książkę czyta się z przyjemnością.

strona autorki

zwiastun filmowy książki

5 komentarzy:

 1. Widzę, że nie ma osoby, której ta książka się nie podoba :)
  Miałam bardzo podobne odczucia.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Narobiłaś mi ochoty na to "Światła pochylenie" ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam już kolejną recenzję tej książki i widzę, że opinie są pozytywne. Ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat na powieść ciekawy i odbiegający od innych:) Polecam

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, wszyscy tę książkę chwalą. Muszę się pospieszyć z kupnem w takim razie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.