14 kwietnia 2010

André Brink, Zanim zapomnę.


Tytuł oryginału: Befor I Forget
Przekład: Hanna Falińska
Ilość stron: 340
Format: 145 x 235 mm
ISBN: 978-83-7392-319-5
Data wydania: marzec 2010

Bohaterem powieści jest pisarz Chris Minnaar, który ma 78 lat i musi pogodzić się ze śmiercią najbliższej mu sercu kobiety. Postanawia spisać swoje wspomnienia zanim jego rozum doścignie starcza demencja. Z rzeźbiarką Rachel znali się krótko, ale mimo to Chris jest zdania, że to ona była tą jedyną i wyjątkową kobieta w jego życiu. Zajmowała szczególne miejsce wśród wielu związków jakie Chris miał z kobietami. Podstarzały pisarz wraca do chwil jakie spędził z kobietami. Opowiadania są nasycone pikantnymi, czasami nawet perwersyjnymi szczegółami. Chris w swoich wspomnieniach zapisuje tylko te związki, które miały dla niego jakieś znaczenie, odegrały jakąś rolę w jego życiu. Przyznaje, że kobiet było zbyt wiele. Sam zdradzał i sam był zdradzany. Mimo tego, że lubił towarzystwo wydaje się że borykał się przez całe życie z samotnością. Ważną osobą w jego życiu była matka. Analizując swoje minione związki Chris zawsze jednak wraca do chwil spędzonych z Rachel i jej mężem. Opisuje skomplikowane relacje jakie zachodziły pomiędzy nimi trojgiem. Wraca do chwil kiedy zdał sobie sprawę, że kocha Rachel.

Oprócz historii miłosnych, Chris wypowiada się również na temat wydarzeń politycznych dotyczących Republiki Południowej Afryki i reszty świata. Porusza takie tematy jak rasizm, wojna w Iraku, militaryzm, zbrojne rozwiązywanie konfliktów, przemoc, nędza i ubóstwo RPA w dziesięć lat po pierwszych wolnych wyborach. Zapisuje swoje rozczarowania i frustracje. 

To książka subtelna napisana pięknym językiem. To próba podsumowania życia i relacji damsko-męskich oraz zwrócenia uwagi na najtrudniejsze problemy współczesnego świta.

***

André Brink, urodzony w 1935 r., jest pisarzem, dramaturgiem i eseistą południowoafrykańskim. Od 1991 r. wykładał na uniwersytecie w Kapsztadzie. Pisze w językach afrikaans oraz angielskim. Jest autorem siedemnastu powieści, licznych sztuk, esejów i opowiadań. W swojej twórczości zdecydowanie występował przeciw apartheidowi. Jego powieść z 1973 r. „Kennis van die aand” była pierwszą książką w języku afrikaans zakazaną przez rząd południowoafrykański.
Najbardziej znaną powieścią Brinka jest „Sucha biała pora”, sfilmowana w 1989 r. z udziałem Donalda Sutherlanda i Marlona Brando.
Brink został uhonorowany wieloma nagrodami literackimi w kraju i za granicą, m.in. Martin Luther King Memorial Prize (1980). Był również dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera.
W Polsce ukazały się „Sucha biała pora” (1989) oraz „Tamta strona ciszy” (2005).

2 komentarze:

  1. Oj, przemawia do mnie ten opis, kojarzy mi się z Marquezem, a to bardzo dobre skojarzenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię książki, które oprócz tematu numer jeden poruszają dodatkowo ważne kwestie. Już patrzę czy nie ma tej książki u mnie w bibliotece.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.