17 kwietnia 2010

Susana Fortes, Quattrocento.

tlum.Anna Trznadel-Szczepanek
ISBN 9788374957274
Liczba stron 352
Oprawa broszurowa
Format 13 x 20,5 cm
Rok wydania 2010

W historii sztuki quattrocento to nazwa nadawana wczesnemu renesansowi, epoce w sztuce włoskiej w XV wieku. Użył jej Giorgio Vasari - włoski historiograf, który podzielił dzieje sztuki włoskiej od Cimabuego do Michała Anioła na trzy okresy: trecento, quattrocento, cinquecento. Głównym ośrodkiem sztuki była Florencja i to te miasto jest miejscem akcji powieści Susany Fortes. Autorka przenosi czytelnika w świat sztuki. Próbuje także przedstawić reguły, jakie rządziły miastem w wieku XV i w tym celu przenosi nas w tą epokę. Akcja powieści jest, więc dwutorowa. Jesteśmy zarazem w świecie współczesnym jak i w świecie piętnastowiecznej Florencji.

Bohaterką powieści jest studentka Ana Sotomayor, która dostaje stypendium doktorskie we Florencji. Na napisanie doktoratu ma jedynie kilka miesięcy w zbieraniu materiałów do pracy pomaga jej przyjaciel zmarłego ojca, profesor Giulio Rossi. Ana spotyka się z profesorem zarówno na uczelni jak i we florenckich kawiarniach. Razem odwiedzają pracownie konserwatorskie dzieł sztuki, dyskutują godzinami nad różnymi teoriami dotyczącymi zebranego materiału. Z czasem znajomość przerodzi się w głębszą przyjaźń i fascynację. Ana gromadzi materiały związane z twórczością Pierpaola Masoniego zwanego Lupetto, który oślepł w roku 1478. Zdołał jednak namalować wspaniałe i tajemnicze dzieło dla rodziny Medyceuszy „Madonna z Nievole”. Oprócz tego pozostało po nim kilka zeszytów zapisków, które były przechowywane we Florencji. Ana postanawia dogłębnie je przestudiować. Wkrótce okazuje się jednak, że brakuje trzech zeszytów, zeszytów materiałami zebranymi przez doktorantkę i jej profesora interesuje się ktoś jeszcze. Dzięki obrazowi Ana może odkryć tajemnicę dotyczącą spisku przeciwko Medyceuszom.

Powieść Susany Fortes to kryminał historyczny, którego wyjściem stał się zamach na Medyceuszy dokonany przez ród Pazzich 26 kwietnia 1478 roku we florenckich katedrze. Inspiratorem spisku był papież Sykstus IV, który chciał odsunąć Medyceuszy od rządów we Florencji i zastąpić Wawrzyńca Wspaniałego swoim siostrzeńcem Girolamo Riario.

Lektura ciekawa, powoli odkrywająca tajemnicę na tle urokliwej Florencji.  W rzeczywistości nie było jednak ani Pierpaola Masoniego zwanego Lupetto, ani nie powstało dzieło "Madonna z Nievole". Prawdopodobnie autorka zaispirowała się innymi dziełami tego kresu. Odwołuje się jednak do faktycznych dzieł i istniejących osób tej epoki. Dla czytelników gustujących w zagadkach historii i historii sztuki.

2 komentarze:

  1. Brzmi baardzo ciekawie! Ostatnio szukam czegos nie za cieżkiego ale z klimatem, więc myślę, że to będzie dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.