1 kwietnia 2020

Adam Szustak OP, Oto Człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy.         Droga krzyżowa to jedno z najważniejszych nabożeństw podczas Wielkiego Postu. Ma ono przypominać wiernym o męce, jaką musiał przeżyć Jezus w celu odkupienia ludzkości. Oto Człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy OP Adama Szustaka, to książka która obecnie, w Wielkim Poście, ale również w okresie kwarantanny narodowej, jeszcze dobitniej dociera do świadomości czytelnika. To wielkopostne rekolekcje oparte na rozważaniach Męki Pańskiej dominikanina Adama Szustaka. Celem było przejście przez miejsca i spotkania; poznanie drogi, którą szedł Chrystus; podążanie obok Niego; z Nim. 


       Na książkę złożyło się czternaście stacji drogi krzyżowej, czternaście stacji spotkań ze Słowem. Jest to Droga Biblijna, którą odprawiali w Koloseum Jan Paweł II i Benedykt XVI. Została oparta wyłącznie na Biblii, a jej treścią są wydarzenia od modlitwy Jezusa w Ogrójcu do pogrzebania w grocie wykutej w skale. 


       Rozważania próbują pokazać jaki panował w danym czasie nastrój, co być może czuli zgromadzeni ludzie, a co prawdopodobnie odczuwał Chrystus w tych trudnych chwilach, co kryje się w słowach Chrystusa, kim byli ludzie mu towarzyszący podczas drogi. Znaleźć tu można wskazówki do odważnego stanięcia w prawdzie, względem tego, co zepsute, grzeszne i złe. Trzeba uwierzyć słowom Jezusa i wyrwać się z odrętwienia i obojętności. Sceny drogi krzyżowej to obrazy, które przesiąknięte są bólem, cierpieniem i człowieczeństwem.      Treść jest przystępna, klarowna i jasna.  Adam Szustak OP prosto tłumaczy słowa i ich znaczenie, które zostały zaczerpnięte z Pisma Świętego. Książkę wspaniale uzupełniają niezwykłe zdjęcia z Ziemi Świętej. Polecam wszystkim chrześcijanom.   


Adam Szustak OP, Oto Człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy, wydawnictwo Znak, wydawnictwo Stacja7, wydanie 2020, oprawa twarda, stron 210.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.