17 września 2016

Cmentarz Orląt Lwowskich i Cmentarz Łyczakowski - Lwów. (12)

(10.09.2016)

...

Cmentarz Orląt Lwowskich (Cmentarz Obrońców Lwowa)


Lwy są zakryte. Widok na kaplicę Obrońców Lwowa.
źródło

Zgodnie z założeniem architektonicznym Rudolfa Indrucha, który wygrał konkurs na zaplanowanie cmentarza w 1921 roku, głównego wejścia strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis: "Zawsze wierny", drugi zaś - godło Rzeczypospolitej oraz inskrypcję: "Tobie Polsko".
Odsłonięcie Pomnika Chwały, łukowej gloriety złożonej z trzech pylonów oraz 12 kolumn, która okalała cmentarz od strony dzielnicy Pohulanka, miało miejsce 11 listopada 1934 roku. Całe założenie zostało zdewastowane w latach 70. na polecenie władz ZSRR. Rzeźby w przeciwieństwie do kolumn i nagrobków, które zmiażdżyły czołgi, nie zostały zniszczone, ale wywieziono je i ukryto. Jedna z nich znajdowała się przy drodze ze Lwowa na Winniki, druga zaś - na lwowskim Kulparkowie w pobliżu szpitala psychiatrycznego. (źródło)

Mogiła Pięciu Nieznanych z Persenkówki, w której spoczywają nieznani obrońcy Lwowa.

Cmentarz Łyczakowski
nagrobek Karola Szajnochynagrobek Seweryna Goszczyńskiego po konserwacji
nagrobek Juliana Konstantego Ordona podczas prac konserwatorskichnagrobek Gabrieli Zapolskiej

10 komentarzy:

 1. Oglądam Twoje zdjęcia z wielkim zaciekawieniem. Niektóre z nagrobków niczym wspaniałe dzieła sztuki!
  Tyle nazwisk, tyle postaci... i pamięć, bo przecież "Ojczyzna to ziemia i groby".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadza się, ja mogłabym tam spędzić wiele godzin....

   Usuń
 2. Cóż tu można dodać...
  Dobrze, że mogłaś tam pojechać i zobaczyć tak wiele.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brakuje tu choćby jakiejś wzmianki gdzie obecnie znajdują się lwy spod Panteonu bo jak sobie przypominam Ukraińcy nie zgodzili się na ich powrót,o co zabiegał jeszcze śp.A.Przewoźnik,do dziś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lwy wróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku. Proszę spojrzeć jeszcze raz uważnie na zdjęcia. One są ZAKRYTE, w takich prostokątnych formach 9na nich zresztą są wstążki biało-czerwone). Ma to zapobiec ich kruszeniu się, są przed konserwacją z tego co wiem. Ukraińcy nie chcą się zgodzić na powrót napisów na tarcze w pierwotnym brzmieniu.

   dodatkowo: http://wpolityce.pl/kultura/275454-wielki-dzien-dwa-kamienne-lwy-wrocily-na-cmentarz-orlat-lwowskich-po-44-latach-od-dewastacji

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.