14 września 2016

Podhorce. (5)

Podhorce (5.09.2016)

Chyba najbardziej serce mnie w tym miejscu bolało.

Zespół zamkowy obejmuje pałac, kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ogrody pałacowe, składające się z części tarasowej, krajobrazowej i ogrodu regularnego, położonego między pałacem a kościołem. O ogrodach oczywiście nie ma co mówić.
We wnętrzu nie byłam.

Zamek (typ palazzo in fortezza) został wzniesiony w I połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Po śmierci Jana III Sobieskiego Podhorce wraz z Oleskiem odziedziczył Konstanty Sobieski. W 1718 sprzedał część majątku. Nowym właścicielem został Stanisław Mateusz Rzewuski, hetman wielki koronny. Po jego śmierci w 1728 Podhorce odziedziczył Wacław Rzewuski. W roku 1754 Rzewuski został też właścicielem Oleska. Od 1751 zamek w Podhorcach był już stałą siedzibą Wacława, który mieszkał w nim ponad 30 lat. Po 1779 ówczesny rządca kilkakrotnie wystawił zasoby zamku na licytację. Część kolekcji uratował Leon Rzewuski. Nie mając potomków,w 1865 r. sprzedał zamek ks. Eustachemu Sanguszce. W czasie I wojny światowej o zamek dbał burgrabia, M. Grabikowski. Armia rosyjska oszczędziła korpus zamku, lecz wywiozła w głąb Rosji najcenniejsze przedmioty. W sierpniu 1915 r. w zamku ulokowano komendę V korpusu austriacko-węgierskiego. Z rozkazu gen. Aleksieja Brusiłowa zamek oszczędzono; został jednak ponownie ograbiony. Część cennych przedmiotów udało się wywieźć do Gumnisk. Żołnierze zdewastowali zamkowe wnętrza. Niszczono boazerię, ściany, posadzki i stropy. W czasie wojny polsko-radzieckiej (1918-1920) pałac ucierpiał ponownie. Po wybuchu II wojny światowej książę Roman Sanguszko ewakuował część zbiorów z zamku w Podhorcach i Gumnisk. Konwój zdołał się przedostać do Rumunii, a zbiory dotarły aż do São Paulo w Brazylii. Po zajęciu dawnego woj. tarnopolskiego przez ZSRR, w zamku urządzono szpital gruźliczy. W 1956 r. zamek spłonął. W latach 1973-1974 realizowano sceny filmu "Potop" odbywające się na zamku Radziwiłłów w Kiejdanach. 
W 1997 przejęła go Lwowska Galeria Obrazów. W 2008 roku pałac znalazł się na nowojorskiej liście World Monuments Watch jako jeden ze stu cennych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem. (za: źródło)widok od strony tarasu, zdjęcie komórką

na osi
kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego


zdjęcia przez szybę

4 komentarze:

 1. Serce boli jak się patrzy na zniszczenia tak pięknego budynku. Wnętrza też pewnie nie wyglądają lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z najwspanialszych staropolskich rezydencji. I powtórzę słowa, które padły i w Twoim opisie i w komentarzu - serce boli.
  W czasie I wojny światowej część wyposażenia przewieźli Sanguszkowie do swej siedziby pod Tarnowem, do Gumnisk.
  Dziś można niektóre zabytki z zamku w Podhorcach oglądać dzięki temu w Muzeum w Tarnowie. W tym roku odwiedziłam oddział tego muzeum - Zamek w Dębnie - i zapamiętałam m.in. piękne czarne meble, które niegdyś znajdowały się w Podhorcach.

  Wnętrza zamku prezentują się jeszcze gorzej niż to co jest na zewnątrz. Nie byłam, ale mam wielki album "Podhorce.Dzieje wnętrz pałacowych i galerii obrazów", a tam m.in. zdjęcia wnętrz z 1998 r. Teraz jest pewnie jeszcze gorzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był poniedziałek, wiec nie za wiele mogliśmy zobaczyć. Na drzwiach prowadzących do wnętrz wisiała wielka kłódka. Potem pomyślałam sobie, że chyba dobrze się stało, że nie widziałam reszty. Najważniejsze, że dach jest zrobiony.

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.