9 października 2015

Ulf Stark, Charlotte Ramel, Cynamon i Trusia. Wierszyki na okrągły rok.


Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów to pierwsza książeczka z serii jaka znalazła się w naszym domu. Zajrzałam do archiwum blogowego i okazało się, że było to w październiku 2009 roku (!). Tak, to prawda. Najpierw córka była zafascynowana tymi wierszykami, a potem przyszedł czas na synka. Efekt jest taki, że na dzień dzisiejszy wszystkie wierszyki recytuję z pamięci. O ile córka lubiła wierszyk o paluszkach (przytykałyśmy nasze palce do siebie), to synek uwielbia wierszyk o języku i sercu. Pomimo tego, że książka była „milion”  razy w użyciu, to nadal jej forma wydaje się zadowalać. To zasługa bardzo dobrej twardej oprawy i jakości kartek. 

Nie inaczej jest w przypadku kolejnej książeczki z serii o Cynamonie i Trusi. Wierszyki na okrągły rok pojawiły się u nas wczoraj, a wieczorem zyskały poklask dzieciaków. Tym razem znaleźć tu można wierszowane opowieści o porach roku, związanych z nimi świętach, opadach i wiejącym wietrze.  To swego rodzaju obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie w obrębie roku. Cynamon i Trusia, którzy tęsknią za latem wyruszają na jego poszukiwanie, które prawdopodobnie porwał wiatr. Wybierając się w podróż skrzętnie dobierają ubrania, pytają grzyby w lesie, znajdują żuka, podziwiają śnieg i gwiazdy na niebie, brykają w błocie, cieszą się z pojawienia oznak wiosny. Ostatni wierszyk odnaleźć można już na okładce.

 Książka charakteryzuje się mocą ciepła, spokoju i uroku. To zasługa nie tylko tekstu, ale i ilustracji. Od razu zdobywa serce małego czytelnika. 


… Mam wielki sentyment do tej serii…
 Ulf Stark, Charlotte Ramel, Cynamon i Trusia. Wierszyki na okrągły rok, wydawnictwo Zakamarki, wydanie 2010, tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk, oprawa twarda, stron 28. 

1 komentarz:

  1. Gdyby tak mój siostrzeniec lubił książeczki, to bym mu takie coś sprezentowała, ale on woli klocki :D No ale ma 2 latka, więc może jeszcze za mały na takie książki.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.