6 października 2012

Piotr Patykiewicz, Łukasz i kostur czarownicy.

Łukasz i kostur czarownicy to pełna przygód, ciepła i z nutką fantastyki lektura dla starszych dzieci. Bohaterem jest dwunastoletni Łukasz Borowik, który miał spędzić wakacje z rodzicami w Chorwacji. Niestety plany uległy zmianom, kiedy to tata chłopca musiał wyjechać służbowo, a mama znalazła się w szpitalu, jako pacjentka. Zapadła, więc decyzja, że Łukasz pojedzie do starszej ciotki Wandy do małego, spokojnego miasteczka. W dodatku podczas podróży skradziono mu plecak, a wraz z nim komputer i komórkę. Na miejscu dodatkowo okazuje się, że ciotka mieszka bez prądu, a przez sąsiadów uważana jest za dziwaczkę. Chłopiec jest zdania, że podczas pobytu wynudzi się straszliwie, ale niebawem poznaje Irka i Julkę. Dodatkowo też odkrywa tajemnice ciotki Wandy, a kłopoty Julki sprawią, że pozna magiczny świat.

Fabuła jest wartka, ciekawa i pełna pomysłowych przygód. Młodzi bohaterowie są sympatyczni, przyjacielscy, odpowiedzialni, odważni wtedy, kiedy trzeba, troszczący się o drugiego człowieka, posłuszni wobec decyzji dorosłych. Mimo, to dzieci nie boją faktu, że ciotka Wanda posiada magiczną moc. Nie zastanawiają się i nie deliberują nad tym. Z kolei osiemdziesięciolatka jest żwawą, ciepłą i życzliwą bohaterką powieści, która chroni sekret zwiany z czarnym kotem, kosturem i miotłą.

Książkę napisaną lekkim stylem, czyta się szybko i z przyjemnością, a nieco większa czcionka od tych tradycyjnych pozwala na swobodne czytanie przez dzieci. To opowieść pełna ciepła, humoru, ale i nauki, bowiem Łukasz podczas wakacji zdobywa niemałe doświadczenie. To dobra propozycja książkowa dla dzieci.


Piotr Patykiewicz, Łukasz i kostur czarownicy, wydawnictwo BIS, oprawa miękka, stron 360.

1 komentarz:

  1. Wydaje się bardzo ciekawa, Nikodem ma na nią jeszcze parę lat, ale mam nadzieję, że z wiekiem miłość do książek mu nie minie i będzie miał ochotę na takie lektury :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.