7 października 2012

Wnętrza Kelly Hoppen.

W niedzielne wolne chwile lubię nieśpiesznie czasami oglądać albumy. W większości dotyczą one historii sztuki, dziś jednak miałam sposobność zajrzeć do pięknie wydanego albumu dotyczącego projektowania wnętrz. To kolejna moja pasja poszerzania horyzontów, uczenia się i przyswajania wiedzy dekoratorskiej.

Przyznam się, że na początku myślałam, że Kelly Hoppen jest Autorką tej książki i odczytałam z okładki tytuł jako 'Kelly Hoppen, Wnętrza'. Otóż ze wstępu napisanego przez brytyjską projektantkę, nota bene poprzedzonego króciutką przedmową autorstwa Victorii Beckham, czytelnik dowiaduje się, że książka to Wnętrza Kelly Hoppen. Za tekst odpowiada Sarah Stewart-Smith, a za zdjęcia Mel Yates.


Kelly Hoppen opowiada o swoim zawodzie, swojej pasji projektowania wnętrz, a przede wszystkim o swoich domach. Podpowiada również czytelnikowi jak rozpocząć wprowadzenie zmian w swoim domu, jakie wybrać najlepsze, najodpowiedniejsze i najmodniejsze. Czyni to w nienachlany sposób, z umiejętnością tłumaczenia wszystkiego skrzętnie i dokładnie i z poszanowaniem wyobrażeń, pragnień i potrzeb potencjalnego czytelnika. Zaznacza, czego nie przeoczyć i jakie są podstawowe kluczowe sprawy w każdym omawianym aspekcie. Wyodrębnione zresztą to zostało w oddzielnych kolorowych ramkach. Zawsze też w każdym rozdziale mamy podkreślone na marginesie, co też takiego Kelly kocha.  Dowiadujemy się, że są to między innymi czernione deski, oświetlenie z dołu, kręcone schody, opływowe kształty, duże klamki czy intrygujące detale. Najważniejsze w jej projektach są faktura, forma, kolor, przestrzeń, światło i równowaga. Poleca jak efektownie połączyć faktury, dobrać prawidłowo kolory, zaprojektować oświetlenie i wyznaczyć granice pomieszczeń. Analizuje rozmieszczenie w kuchni, jadalni, pokoju dziennym, sypialni, łazience. Warunkiem sukcesu czytelnika jest odpowiednie rozplanowanie mebli i użycia własnej wyobraźni. Pracę rzeczywistą powinien poprzedzić rozrysowany plan na kartce.


Styl Kelly Hoppen jest prosty, ale zarazem wyrafinowany i elegancki, designerski i glamour.  Dla mnie jest on nieco za sztywny. Jest w tym nowoczesnym szyku również doza subtelności, ale momentami nie przypada mi zupełnie do gustu. Zaciekawiły mnie rozwiązania z zastosowaniem schodów w jej wykonaniu oraz propozycje oświetlenia.


Album obfituje w bardzo ciekawe, formatowo zadowalające czytelnika zdjęcia ukazujące aranżacje wnętrz autorstwa Kelly Hoppen. Można z nich czerpać inspiracje i przyswajać sobie wiedzę, bowiem każde zdjęcie jest opisane cała oprawa graficzna książki zasługuje na uznanie. Pozycję polecam tym, którzy pasjonują się dekorowaniem wnętrz lub pragną zastosować zmiany w domowych pieleszach. Ja jeszcze nie odkładam jej na półkę. 
Wnętrza Kelly Hoppen, wydawnictwo MUZA SA, wrzesień 2012, tekst: Sarah Stewart-Smith, zdjęcia: Mel Yates, oprawa twarda, stron 224.


Kelly Hoppen jest brytyjską projektantką wnętrz, której unikatowa estetyka i kreatywność przyniosły międzynarodowe uznanie i światową sławę. Wylansowała piękny, prosty i elegancki styl aranżowania wnętrz. Zaprojektowane przez nią wnętrza zyskały uznanie na całym świecie. W tej inspirującej książce Kelly Hoppen dzieli się swoją ekspercką wiedzą i daje mistrzowską lekcję projektowania wnętrz. Zaprojektowana przez nią linia produktów do domu z powodzeniem sprzedaje się w jej londyńskim sklepie i 40 innych miejscach na całym świecie. W 2010 roku Kelly zadebiutowała jako projektantka luksusowej, organicznej odzieży sportowej. 
Sarah Stewart-Smith pisze o wnętrzach od dwudziestu lat. Pracowała jako redaktor "Telegraph Magazine", publikuje również w magazynie "House and Garden". 
Mel Yates fotografuje wnętrza, architekturę, portretuje klientów na całym świecie. Jego prace publikują czasopisma "House & Garden", "Elle Decoration" i "Vogue".

STRONA PROJEKTANTKI WNĘTRZ

*zdjęcia własne

2 komentarze:

  1. Zamówiłm ją sobie, czekam na przesyłkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam wszystko, co związane z aranżacją wnętrz, także chętnie bym przygarnęła tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.