12 czerwca 2012

Mary Nichols, Altana.

Ze strony Mary Nichols dowiedzieć się można, że jest ona Autorką nie jednego romansu historycznego. I dobrze, bo akurat należy ona do nielicznych pisarzy, którzy nie dość, że parają się tym, co lubią, to jeszcze nieźle im to wychodzi. Nichols potrafi zaczarować czytelnika i silnie wpłynąć na jego wyobraźnię, tak, że ten nie wiedzieć, kiedy w trakcie czytania przeniesie się w przeszłość.

Akacja Altany dotyczy historii kobiet i dwóch wojen światowych: pierwszej i drugiej i toczy się na terytorium Wysp Brytyjskich. Poznajemy lady Helen Barstairs, młodą i bogatą arystokratkę, która szybko, nie będąc pewną swoich uczuć i jak najbardziej za zgodą rodziców poślubiła Richarda. Miesiąc miodowy ze względu na toczącą się wojnę trwa bardzo krótko, a listy wymieniane między młodymi to nie to samo, co życie w rzeczywistości. Gdy w rezydencji wśród goszczących żołnierzy pojawia się przystojny Olivier Donovan serce Helen otworzy się na prawdziwe uczucie. Roman będzie jednak miał swoje konsekwencje, które unieszczęśliwią Helen na wiele lat. Jej historia wiąże się z życiem Anne Drummond i jej córki Lauren, które poznajemy w okresie II wojny światowej, gdy ta ostatnia przygotowuje się do ślubu. Los jednak nie jest łaskawy dla tych kobiet.

Fabuła książki jest wielopłaszczyznowa, a historie w niej przedstawione mogą czytelnika zainteresować. Walka o przetrwanie w okresie wojny, tajemnice rodzinne, miłość, rozczarowania, ból po stracie bliskiej osoby, odtrącenie samotnych matek, nieakceptowanie życia prowadzonego w wyższych sferach wbrew przyjętym konwenansom. Mary Nichols przedstawia szerokie spectrum tematyczne na tle wojennej zawieruchy. Czyni to w sposób konsekwentny, jasny i przemyślany. Splata ze sobą losy kilku rodzin, stopniowo rozwiązuje zagadki, wyjawia prawdę. To powieść, która bardzo dobrze się czyta i która może mile zaskoczyć czytelnika.


Mary Nichols, Altana, wydawnictwo Świat Książki, kwiecień 2012, Tłumacz: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, oprawa miękka, stron 400.

strona Autorki

10 komentarzy:

 1. U mnie czeka w kolejce. Kupowałam z mieszanymi uczuciami. Czytałam opinie, ze to zwykły romans bez historii. Po Twojej opinii wnioskuję, że również mnie się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tło historyczne,ale jeśli chodzi o czystą historię to za wiele tego nie ma.Ale to przecież nie o to chodzi w powieści. Jak ktoś chce tego drugiego, to powinien sięgnąć po monografię z działu historia:)

   Usuń
 2. Bardziej mnie ciekawi ta historia w tle niż sam romans...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę w planach a teraz jeszcze bardziej ją chcę!

  OdpowiedzUsuń
 4. romanse historyczne to niestety nie mój klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką, będę jej szukać gdyż lubię tego typu literaturę czyli nie tylko romans , ale również by osadzony był w interesującym tle a tu tak jest.)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki o tematyce wojennej. Nie istotne, czy stricte historyczne, czy beletrystyczne. Chętnie sięgnę po tę pozycję. Choć romansów przeważnie unikam. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja chyba sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.