9 czerwca 2012

Janina Kumaniecka, Saga rodu Słonimskich.

W lutym tego roku nastąpiło wznowienie książki wydanej w roku 2003 autorstwa Janiny Kumanieckiej poświeconej rodzinie Słonimskich. Jak sama Autorka zaznacza książka powstała z inicjatywy redaktora naczelnego Gazety wyborczej Adama Michnika, którego teksty znalazły się w książce, i miała być hołdem złożonym Antoniemu Słonimskiemu. Dzięki zebranym materiałom ramy tematu zostały nieco bardziej rozciągnięte.

Oprócz wspomnień i rysów biograficznych Antoniego Słonimskiego Autorka przedstawia poszczególnych członków jego rodziny cofając się w przeszłość do pradziada Abrahama Sterna i jego zięcia, męża Sary, a dziada Antoniego, Chaima Zelig Słonimskiego. To oni mieli zapoczątkować bazę naukowców w rodzinie.  Ten ostatni był pisarzem, autorem podręczników, matematykiem, wynalazcą, redaktorem pism hebrajskich. Kolejno autorka przedstawia losy trzech synów Zelig i Sary Słonimskich: prawnika i publicystę Ludwika, który przeszedł na prawosławie, lekarza Stanisława, który zmienił wiarę na katolicyzm i lingwistę Józefa. Dalej poznajemy synów Ludwika: pisarzy rosyjskich Michaiła i Aleksandra oraz muzykologa amerykańskiego Nicolasa Słonimskiego, a także naukowca profesora Piotra Słonimskiego, syna Piotra brata Antoniego. Większość jednak tekstu dotyczy Antoniego Słonimskiego: twórczości, związków ze Skamandrytami, wyjazdu z Polski i pobycie poza jej granicami, powrocie na stałe w 1951 roku i jego pracy

W pozycji oprócz tekstów Michnika, Kumanieckiej zwarto również rozmowę z Piotrem Słonimskim przeprowadzoną przez Annę Bikont i Sławomira Zagórskiego oraz tekst Anny Żebrowskiej. W książce odnaleźć można fragmenty wspomnień, zapisków, notatek o rodzinie Słonimskich, obfitujących w liczne anegdoty i rodzinne ciekawostki. W niektórych tekstach można odnaleźć odniesienia do polityki. Aby czytelnik zbytnio nie pogubił się, dołączone zostało drzewo genealogiczne. Poza tym zawarto spis ważniejszych pozycji bibliograficznych, indeks oraz fotografie. Na książkę złożyły się, więc różnorodne teksty, które ucieszyć mogą niejednego czytelnika.


Janina Kumaniecka, Saga rodu Słonimskich, wydawnictwo Iskry,Warszawa 2003, wznowienie 2012, oprawa twarda z obwolutą, stron 328.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam sagi, uwielbiam biografie, więc czemu nie? Bardzo chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mogę z czystym sumieniem polecić "Słonimskiego. Heretyka na tronie" Joanny Kuciel-Frydryszak, jedną z lepszych biografii jakie ukazały się ostatnimi czasy. Pisana jest z sympatią dla jej bohatera ale za to bez hagiografii, która nie ma co ukrywać, leży u podstaw "zamówienia złożonego" u Janiny Kumianieckiej przez dawnego sekretarza Słonimskiego.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.