20 marca 2012

Katarzyna Stoparczyk, Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków?

Zagadkową niedzielę w Trójce namiętnie zaczęłam słuchać będąc na studiach, kiedy to pozbawiona telewizora pokochałam na dobre i złe radio. Wówczas audycje prowadził pan Kuba Strzyczkowski, a potem w audycjach pojawiali się jak donosi Autorka książki w przedmowie, osoby dobrze znane chociażby z pięknych głosów: Artur Andrus, Krzysztof Ziemiec, Tomasz Sianecki, Michał Olszański, Ryszard Jaźwiński, Piotr Stelmach, Iwona Wieraszko, Rafał Turowski, Piotr Łodej, Katarzyna Pruchnicka. Katarzyna Stoparczyk pojawiła się w Zagadkowej niedzieli w październiku 2006 roku. Jest prowadząca audycję Dzieci wiedzą lepiej, a warto wspomnieć, że wraz z Wojciechem Mannem współtworzyła program nadawany niegdyś w TVP2 zatytułowany Duże dzieci.

Bohaterką książki jest dziewczynka Felicja, która wraz z dziadkiem Ignacym poznaje świat. Dziecko rządne jest wiedzy, toteż dziadek bardzo często słyszy od wnuczki pytania w rodzaju: dlaczego tak jest, że kiedy zebra bardzo szybko biega, to nie spadają jej paski; czy to możliwe, żeby jakakolwiek istota nie jadła przez kilka miesięcy? Czy są latające ryby? Aby uzyskać odpowiedzi na pytania, za namową dziadka, Fela pisze listy patykiem po piasku do przyjaciela, który wie wszystko. W zamian otrzymują błyskawicznie rzeczowe, konkretne i prawdziwe wiadomości z zakresu przyrody od eksperta, w którego rolę tak jak w audycji wcielił się Wojciech Mikołuszko. Mowa między innymi o śnie zimowym zwierząt, krokodylach, kolibrach, najszybszych zwierzętach świata, dziwacznych nazwach zwierząt.

W książce odnaleźć można ciekawe ilustracje autorstwa Katarzyny Kołodziej oraz fotografie zwierząt i schematy jak na przykład budowę skóry. Książka jest fascynująca i przeznaczona nie tylko dla najmłodszych. Warto do niej zajrzeć i warto posłuchać audycji w radiowej Trójce w niedzielny poranek. W przygotowaniu kolejna część zatytułowana Jakie skarby kryją się w ziemi?


Katarzyna Stoparczyk, Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków?, wydawnictwo Wilga, okładka twarda, przedział wiekowy: od 3 do 9 lat,kategoria edukacyjne, stron 32.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.