8 stycznia 2010

Joseph Delaney, Zemsta czarownicy.


Wydawnictwo Jaguar
Cykl: Kroniki Wardstone
Tom: 1
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Miejsce wydania: Warszawa
Liczba stron: 304
ISBN-13: 978-83-60010-47-1
Wymiary: 125 x 175 mm

Książka o tematyce fantastycznej. Jednocześnie można tu znaleźć dawkę grozy i makabry. Można nawet powiedzieć, że jest to pewien rodzaj horroru dla dzieci i młodzieży. Autor kreśli obrazy, które w małym czytelniku na pewno wywołają strach.

Trzynastoletni sympatyczny Tom Ward, siódmy syn siódmego syna, wychowany na angielskiej farmie, zostaje oddany na naukę nowego zawodu. Jego nauczycielem zostaje stracharz Gregory - człowiek zajmujący się walką z wszelkimi nieczystymi i nadprzyrodzonymi siłami, jakie nawiedzają świat: wiedźmami, widmami, czarownicami, boginami. Stracharz ma tajemniczą przeszłość, żyje w samotności i unika ludzi. Potrafi jednak zobaczyć to, czego inni nie widzą. Kieruje się też intuicją i ma większą wrażliwość na otaczający świat niż inni. To zarówno dar jak i przekleństwo. Chłopiec uczy się tego wszystkiego od strycharza, co jest potrzebne w tym zawodzie. Thomas Ward zostaje zmuszony do wzięcia odpowiedzialności za życie własne oraz innych. Uczeń stracharza razem z nim będzie walczył przeciwko złu. Musi zmierzyć się z okrutną czarownicą.

Historia jest ciekawie opowiedziana przez autora, który umiejętnie stopniuje napięcie i potrafi budować pełne grozy sytuacje. Styl jest lekki i czyta się szybko. Akcja toczy się wartko. Oprócz głównego bohatera poznajemy rodzinę Toma, Alice – dziewczynę w szpiczastych butach oraz rodzaje czarownic i innych zjaw.

Mimo stworzenia mrocznej, a czasami wręcz makabrycznej atmosfery (np. opis drgawek powieszonego człowieka, opowieści o wiedźmach porywających i mordujących dzieci oraz niemowlęta, by móc żywić się ich krwią, historia o kobiecie pochowanej żywcem przez męża, historia ostatniego z uczniów strycharza, któremu coś obgryzło palce do kości) powieść ma pozytywne przesłanie. Dla chłopca największym autorytetem pozostaje ojciec. Często tom powołuje się na słowa i myśli taty. Jest to opowieść o umiejętności dostrzegania prawdziwego zła i prawdziwego dobra. Pokazuje, że należy uczyć się jak przezwyciężać strach i pamiętać o uczciwości w postępowaniu. Opowiada również o podejmowaniu trudnych wyborów oraz o tym, że osoba „inna” nie jest akceptowana przez ludzi.

Na okładce wiek 10+. Polecałabym jednak dzieciom troszkę starszym.
Cykl liczy 5 tomów: Zemsta czarownicy, Klątwa z przeszłości, Tajemnica starego mistrza, Wiedźmi spisek, Pomyłka Stracharza.

3 komentarze:

 1. książka jest the best. mało znana, ale moim zdaniem o wiele lepsza od Harego. nie jest przetłumaczona zgodnie z gramatyką polską, ale poza tym świetnie się czyta. polecam książkę, bo jest, jak już wcześniej pisałam - the best, z dreszczykiem. chwilami troszkę się bałam. dlatego właśnie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 2. kolejne części też są fajne...;)

  OdpowiedzUsuń
 3. anonimowy dziękuję za wpis:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.