11 lipca 2009

Jean-Paul Caracalla, Paryż śladami pisarzy.


Noir sur Blanc


Jest to niewielka książka, w której Jean Paul Caracalla skupia się wyłącznie na związkach przeróżnych literatów ze stolicą Francji. Wraz z Flaubertem, Daudetem, Hugo, Cendrasem, Millerem, Stendhalem, Proustem, Chateaubriandem czytelnik podąża uliczkami Paryża. Caracalla wymienia, gdzie sławni pracownicy pióra mieszkali i jak mieszkanie w Paryżu wpłynęło na ich życiowe perypetie. Nie na każdym bowiem pisarzu stolica Francji odcisnęła jednakowe piętno.

W książce jest dużo ciekawostek. Autor barwnie opisuje historię przyjaźni, małżeństw, kochanek, chorób, bulwarowego życia pisarzy. Wszystkim towarzyszmy w mękach twórczych, popijawach, romansach, niespełnionych namiętnościach oraz w zachwycie nad miastem.

Niestety nie jest to książka dla tych co nie znają tego miasta. Nie ma bowiem w niej nawet planu miasta. Na pewno książka przyda się czytelnikowi, który zamierza wkrótce odwiedzić Paryż i podążyć śladami pisarzy. Na końcu książki Caracalli są bowiem zebrane ważniejsze paryskie adresy literackie. Jest to rodzaj nieszablonowego przewodnika po Paryżu.

6 komentarzy:

 1. mam w planach tę książeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też jestem zainteresowana tA książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli lista potencjalnych czytelników się wydłuża ;) Też jestem nią zainteresowana. Lubię takie książki-ciekawostki.

  OdpowiedzUsuń
 4. O, proszę, coś dla mnie :)

  Ileż tu nowości u Ciebie - czytam i czytam, nadrabiam zaległości :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.