29 marca 2014

Tomasz Szwed, Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce.Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce to kolejny tom opowieści autorstwa Tomasza Szweda przeznaczony dla dzieci. Seria tych książek nieodmiennie przypomina mi pozycję O czym szumią wierzby. Znajdziemy tu bowiem niebotyczny czar, urok, brak pospiechu, cudowna atmosferę i zwierzęta, które mówią, odczuwają i zachowują się jak ludzie. 

Na książkę złożyły się teksty stanowiące odrębne, zamknięte rozdziały. Każdy z nich opowiada o innych zwierzętach i o tym, w jaki sposób przygotowały się do zimy i o tym, w jaki sposób ją spędzają. Mały czytelnik pozna, kto kradnie zapasy w klinice; gdzie mieszka Kuna Czeremcha; dlaczego Omyk wystraszył się białego potwora; dlaczego miód leci z nieba na głowy dwóch Niedźwiadków; jak wygląda życie w tunelach w okresie wielkiego mrozu; cóż to takiego Nora Opieki dla Leciwych Zwierząt; skąd wzięła się woda w tunelach i jak wyglądała akcja ratunkowa; cóż to takiego hipotermia i co dzieje się w lesie, gdy kończy się zima. 


Każda opowieść to niesamowita przygoda, ale też nauka właściwego postępowania i zachowania w sytuacjach kryzysowych, niebezpiecznych, zagrażających życiu, czyli to wszystko, co może spotkać każdego z nas. Nie wszystkie zwierzęta zasypiają w sen zimowy. Te, które nie śpią mają liczne przygody.  Pomocy zawsze udzieli Klinika i Pogotowie Ratunkowe, a Pan Szop założy Norę Opieki dla Leciwych Zwierząt. 


Charakterystyczne dla książki jest ukazanie niespiesznej atmosfery, pełnej ciepła, czasem wręcz delikatności i czułości. Piękne określenia w rodzaju: Miodowe Słonko, Dzięgielowa Górka, Kotlinka za Jodłowym Zagajnikiem oraz opisy przyrody, koją dusze i sprawiają, że książkę czyta się z wielka przyjemnością. Warto zaznaczyć, że to już trzecia część opowieści o Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, a za subtelne, klasyczne ilustracje odpowiedzialna jest Aneta Krella-Moch. Warto bliżej poznać wszystkie trzy części opowieści o zwierzętach i stworzonej przez nich Klinice.
Tomasz Szwed, Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, wydawnictwo Bis, ilustracje Aneta Krella-Moch, wydanie 2014, oprawa twarda, stron 136.

2 komentarze:

 1. Wczoraj w bibliotece pani polecała mi O czym szumią wierzby w ramach szkockich poszukiwań. Nie wzięłam uważając, że jestem za dojrzała, ale może popełniłam błąd. Są książki które się nie starzeją i można je czytać w każdym wieku. A książeczka, którą prezentujesz ma ciekawe ilustracje, nie przesłodzone, a jednak nie udziwnione. Takie akurat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, powinnaś sięgnąć. Parę miesięcy temu przypomniałam sobie i był to bardzo trafny wybór. powrót do dzieciństwa, ale też i do serialu. Powinni powtórzyć. Przepadałam za nim.
   serdeczności

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.