19 grudnia 2013

W nawiasie.W nawiasie, bo to żadna opinia. Tak sobie pomyślałam, że warto pokazać książki, które sama chciałabym kiedyś przeczytać, a które w głównej mierze krążą wokół moich zainteresowań. Mikołaj, jak co roku zapewne nie przyniesie mi żadnej książki, więc chociaż mogę stworzyć bazę lektur zarówno z tego roku, jak i z lat ubiegłych, ale też tych już znajdujących się w zapowiedziach. Może ktoś też znajdzie inspirację dla siebie? I co być może polecilibyście mi, co byłoby w tym tonie? (pamiętniki, wspomnienia, XIX wiek, życie codzienne, sztuka etc.)Muzealnicy i kolekcjonerzy. Zbiory rodziny Tyszkiewiczów i ich rola w zaborze rosyjskim, Narkowicz L., wydanie 2013. 
Łańcut, Aldona Cholewianka-Kruszyńska (tekst) | prof. Tadeusz Nuckowski (proj. graf.) | Mariusz Wideryński (fot.) | Joanna Holzman (tłum.)
PRZESTRZEŃ PUBLICZNA WARSZAWY W PIERWSZEJ POŁOWIE XIX WIEKU, Aleksander Łupienko, Neriton, 2013
Polszczyzna dziewiętnastowiecznych salonów, Umińska-Tytoń E. Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2011.
Katarzyna z Sosnowskich Platerowa, Moja podróż do Włoch. Dziennik z lat 1785-1786, LTW 2013.
Codzienne kłopoty, wielkie interesy i podwójna elekcja, Jerzy Dygdała, DiG 2013.
Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich, Justyna Guze, Joanna Kilian, Joanna Sikorska, MNW 2013. 
AGNIESZKA CHLEBOWSKA, „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815-1914 na przykładzie prowincji Pomorze, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.KOSSAK NIEZNANY, Kossak Teresa, Państwowy Instytut Wydawniczy 2013.
Barbara Caillot-Dubus, Marcin Brzeziński, Czartoryscy. Opowieść fotograficzna, WAB 2013.
Epoka Chopina - kultura romantyczna we Francji i w Polsce, Nerition 2013.
Służba domowa w miastach na ziemiach polskich od połowy XVIII do końca XIX wieku, Radosław Poniat, DiG 2014.  wpis blogowy 10 września 2015
ANTONI GAUDI. Kapłan piękna z Barcelony, Słowiński Przemysław, Videograf 2013.
Tylman z Gameren (1632- 1706). Twórczość architektoniczna w Polsce, Stanisław Mossakowski, DiG 2013.
W kręgu rodziny epok dawnych Dzieciństwo, Bożena Popiołek (red.), Agnieszka Chłosta–Sikorska (red.), Marcin Gadocha (red.), DiG 2014.
Maria Rydlowa, Moje Bronowice mój Kraków, Wydawnictwo Literackie 2013.


Uwodziciele władzy, Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV, Magdziarz W. S., Wyd. Naukowe PWN 2013.
Kobieta i rodzina w przestrzeni wielkomiejskiej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, Żarnowska A. DiG, 2013.
Księgozbiory domowe w Lublinie w pierwszej połowie XIX wieku, Dymmel A. Wyd. Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej, 2013.
Katarzyna Aragońska, Hiszpańska królowa Henryka VIII, Tremlett G. Astra, 2013. (inne książki z Astry też chciałabym :) 
Życie seksualne w epoce napoleońskiej, Cieplińska K., Napoleon V 2013.
Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, wydanie 2013.
Piotr Oczko, Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji, Collegium Columbinum  2013.
Kostiumologia polska jako nauka pomocnicza historii, Sieradzka A. DiG, 2013.


Siedziby wielkich Polaków, Od Reja do Kraszewskiego, Wachowicz B., Świat Książki, 2013.
Między obyczajem a prawem. Kultura Sarmatyzmu w Polsce XVI-XVIII wieku, Bogucka M.,  Neriton 2013.
Życie erotyczne księcia Józefa, Łysiak W., Nobilis 2013.
Zdrada małżeńska w dziewiętnastowiecznych pałacach i dworach ziemiańskich, Kapuścińska-Kmiecik N. Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2013. 
Philippe Dupont, Pamiętniki historyi życia i czynów Jana III Sobieskiego, wstęp i opracowanie naukowe: dr Dariusz Milewski, Muzeum Pałac w Wilanowie 2011. wpis blogowy 28 grudzień 2014
Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380-1500. T. I: Sztuka dworu burgundzkiego oraz miast niderlandzkich, Antoni Ziemba, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008.
Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380-1500. T. II: Niderlandzkie malarstwo tablicowe 1430-1500, Antoni Ziemba, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 201
Agata Christie, Moja podróż po Imperium, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013.Per mulierem... Kobieta w dawnej Polsce — w średniowieczu i w dobie staropolskiej, DiG 2012.
Milczenie i pisanie małopolskich pań w wiekach XVI-XVIII, Wydawnictwo: Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, 2013.
Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej, Anna Janota-Strama, DiG 2014.
Zofia Jabłonowska – Ratajska, Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe anegdoty i zwyczaje, Trio 2012.
GDAŃSKIE WSPOMNIENIA MŁODOŚCI, Schopenhauer Johanna, Słowo Obraz Terytoria 2010.
Codzienność dziecięca opisana słowem i obrazem. Życie dziecka na ziemiach polskich od XVI do XVIII wieku, Dorota Żołądź-Strzelczyk, Katarzyna Kabacińska-Łuczak, DiG, 2012

13 komentarzy:

 1. Czartoryscy i Moje Bronowice, Mój Kraków to są moje marzenia, natomiast kupiłam sobie pod choinkę właśnie Moje podróże po Imperium i jestem bardzo ciekawa, jak w takiej formie literackiej sprawdzi się moja ukochana Agatha Christie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja rownież jestem tego ciekawa, więc czekam na Twoje zdanie w tej kwestii:)

   Usuń
 2. Wiesz... mamy takie same marzenia książkowe! Chciałabym je wszystkie! Wspomnienia Platerowej mam dostać (świąteczny prezent) :))
  Książka o Stadnickich z Nawojowej (właśnie rodzina odzyskała pałac!) - już zapisałam. Do zdobycia koniecznie.
  O piszących i milczących damach z chęcią poczytam.
  Łysiaka historię o Poniatowskim też muszę zdobyć!
  Epoka Chopina...
  Same wspaniałe lekturowe kąski.
  Jeszcze tu zajrzę, bo rozbudziłaś mój czytelniczy apetyt, o niektórych tytułach nawet nie słyszałam.
  Dzięki za wpis. Może Mikołaj jednak zamieni worek z prezentami i w Twoim znajdzie się choć jedna z tych książek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Mikołaj nie przynosi do mnie książek, bo wszyscy wokół wychodzą z założenia, że książki nie są mi do szczęścia potrzebne. Od męża dostałam jedną książkę, którą sobie zażyczyłam w drugie nasze Boże Narodzenie. Po czym stwierdził, że ksiązek to on mi nie będzie kupował, bo i tak toniemy. Sam nie czyta papierowej, nie wliczając audiobooków słuchanych w pociągu w drodze do i z pracy. Niemniej jest skazany, bo dzieci też będą czytać :) Bardzo chciałabym dostać cosik z tego powyższego zbioru, ale to moje marzenie :))

   Usuń
  2. Nie ma czegoś takiego jak za dużo książek! Zwłaszcza jeśli tak jak ty zbierasz tytuły z interesującego Cię działu/gatunku czy jak to nazwać, a nie wszystko jak leci, co to przeczytasz raz i odłożysz na półkę na wieczność:)

   Usuń
  3. Nie wszyscy tak myślą, w ogóle w mojej rodzinie zarówno bliskiej jak i dalszej, tylko ja jestem "książkowa". Przyzwyczaiłam się, że nikt mnie nie zrozumie.

   Usuń
 3. Bardzo interesujące książki, tym bardziej że większość z nich jest mało znana. Niektóre z nich również mam w (raczej odległych) planach W tych bliższych mam biografię Izabeli Jagiellonki Małgorzaty Duczmal (o ile będzie gdzies dostępna) i Halszki z Ostroga Sylwii Zagórskiej
  Pozdrawiam M.M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co powyżej mam u siebie dzięki dobrym duszom pozycję: Philippe Dupont, "Pamiętniki historyi życia i czynów Jana III Sobieskiego", wstęp i opracowanie naukowe: dr Dariusz Milewski :)
   A Twoje propozycje dopisuję i siebie :) Dziękuję:)
   Serdeczności

   Usuń
 4. Właśnie jestem świeżo po lekturze wspomnień Joanny Schopenhauer. No, coś wspaniałego jak ta kobieta pisała! Jakbym czytała Jane Austen ;)))
  Jeśli czytasz po niemiecku, to tekst jest w sieci w oryginale, tutaj: https://de.wikisource.org/.../Jugendleben_und_Wand...
  Można sobie ściągnąć i drukować po kawałku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemieckiego w ogóle nie znam. Nie moja bajka :)
   Dziękuję za przypomnienie, szukałam na allegro, ale ceny wysokie jak dla mnie. Poczytam u Ciebie :)

   Usuń
 5. Moja podróż do Włoch Katarzyny Platerowej jest dostępna online: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/78105/Moja_podroz_do_Wloch.pdf
  M.M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziekuję bardzo:) zapisałam, ale u mnie problem jest z tym, że nie czytam e-booków w ogóle. Nie mam nerw :)

   Usuń
  2. O, ja też bardzo rzadko czytam ebooki, niestety szybko męczy mi się wzrok. Z "Mojej podróży..." przeczytałam jedynie wstęp przybliżający postać Katarzyny Platerowej, przy okazji można się trochę dowiedzieć o jej słynnej siostrze Ludwice Sosnowskiej, ukochanej Kościuszki. Może kiedyś przeczytam całość...
   M.M

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.