1 listopada 2012

Jonasz Kofta, Jej portret. Najpiękniejsze wiersze i piosenki.

Dziś towarzyszył mi tomik zatytułowany Jej portret wydany nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, a przypominający najpiękniejsze wiersze i piosenki Jonasza Kofty (1942-1988). Był współzałożycielem kabaretów Hybrydy (1962) i Pod Egidą (1968). Tworzył teksty dla radia, magazynów, a nawet pojawiał się w filmach grając epizodyczne role. Pierwotnie nosił imię Janusz, ale gdy dowiedział się o żydowskim pochodzeniu ojca postanowił zmienić imię na Jonasz.

Zazwyczaj pisał tekst do gotowej muzyki. W tomiku znalazły się między innymi takie teksty znanych piosenek jak:  Jej portret, Wakacje z blondynką, Z tobą chcę oglądać świat, Pamiętajcie o ogrodach, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Serca gwiazd, Samba przed rozstaniem, Song o ciszy, Autobusy zapłakane deszczem, Taką Cię wymyśliłem. Zostały również zamieszczone w nim wiersze opowiadające o miłości, rozstaniach, malarstwie, tęsknocie, marzeniach i życiu. To słowa, które zmuszają do refleksji napisane do wspaniałej muzyki.

Nie potrzeba w tym wypadku zbyt wiele pisać. Pozycja wydana została w bardzo starannej oprawie graficznej, w płóciennej okładce, a jej wielkość sprawia, że swobodnie można ją zabrać ze sobą na jesienny spacer. To tomik, w którym można się zatracić… Bardzo polecam.


Jonasz Kofta, Jej portret. Najpiękniejsze wiersze i piosenki, wydawnictwo Prószyński i S-ka, październik 2012, oprawa twarda, stron 376.

Jej portretPamiętajcie o ogrodachSamba przed rozstaniemZ tobą chcę oglądać świat


7 komentarzy:

 1. Przywołałaś piękne wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ja zatracam się w muzyce i włączam w tle płytę Kofty z serii "Poeci piosenki". Wzdycham tylko, kto kiedyś pisał słowa piosenek, a dziś jak one powstają:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ubóstwiam Koftę! Bardzo żałuję, że piosenki z jego tekstami nie są dziś tak bardzo popularne jak w przeszłości. Najpiękniejsze jest właśnie to, że są ponadczasowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedne z najpiękniejszych piosenek, tekstów, słów... dziękuję za te wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie również obezwładnia nastrój...:) Dziękuję za wpisy, że nie jestem w tym osamotniona:)

  OdpowiedzUsuń
 6. tego wydania nie mam, ale Kofta mnie zatraca, bez pamięci - uwielbiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To październikowa nowość:)
   zgadza się, można się zatracić:)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.