13 sierpnia 2012

Jan Dąbrowski, Korona królestwa polskiego w XIV wieku. Studium z dziejów rozwoju polskiej monarchii stanowej.

Nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się książka, która swoje pierwotne wydanie miała aż w roku 1956 nakładem Zakładu im. Ossolińskich. Tekst dotyczy studium z dziejów rozwoju polskiej monarchii stanowej, ale z ograniczeniem do XIV wieku. Mimo to, Autor zajmuje się również badaniami nad zagadnieniami korony królestwa również w Czechach i na Węgrzech. Dokonuje konkretnej analizy pojęcia monarchii stanowej biorąc pod lupę dotychczasową, (czyli wydaną do 1956 roku) historiografię polską. Zaznacza, że powstanie i rozwój pojęcia corona regni związane jest z rozwojem feudalizmu i jego zdaniem nie jest to dziełem przypadku. Autor na poparcie swojej tezy przedstawia średniowieczne zmiany społeczne i gospodarcze państw zachodnioeuropejskich. Wskazuje na rozwój pojęcia korona królestwa w Anglii i Francji, na Węgrzech, w Czechach, w Polsce oraz czynniki, jakie składały się na rozumienie tego pojęcia w każdym z tych państw. Niekoniecznie, bowiem zgadzały się one ze sobą. Autor dokonuje również analizy polityki wewnętrznej i zewnętrznej prowadzonej przez Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Ludwika Andegaweńskiego. Wskazuje tendencje zjednoczeniowe ziem polskich w XIV wieku oraz proces powstawania pojęcia corona regni w Polsce.

Książka o niewielkich rozmiarach, oparta jest na bogatej bazie źródeł historycznych dotyczących średniowiecza oraz opracowań. Wiele miejsca na każdej stronie poświęconych jest rozbudowanym przypisom. Dodatkowo do książki dołączono indeks osób. Książkę polecam nie tylko historykom, ale tym, którzy chcą mieć nieco bardziej rozjaśnione, co należy rozumieć przez Koronę Królestwa Polskiego.


Jan Dąbrowski, Korona królestwa polskiego w XIV wieku. Studium z dziejów rozwoju polskiej monarchii stanowej, wydawnictwo Universitas, wydanie 2010, okładka twarda, stron 120.


Jan Konstanty Dąbrowski (1890-1965), historyk polski, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego, członek PAN.

10 komentarzy:

 1. Średniowiecze jest wbrew pozorom ciekawą epoką, a ta książka też do takich należy

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, Średniowiecze, to raczej nie dla mnie. Historią się interesuję, ale późniejszym okresem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę na tę książkę zwrócić uwagę, średniowiecze jest moją ulubioną epoką, a w ogóle jestem fascynatką polskiej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie poważnie to brzmi. Rozumiem, że amatorzy odpadają:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Corona Regni Poloniae. Według jednej z hipotez płaskorzeźby z nagrobka Kazimierza Wielkiego, cały program ideowy (postaci zwrócone do siebie, spokojne, pogrążone w namyśle, dyskusji - możnowładcy rozprawiający nad przyszłością państwa) można by odczytywać według tego klucza - że śmierć władcy nie przekreśla ciągłości, tożsamości państwa, które wówczas zaczęto postrzegać niezależnie od monarchy, nie jako jego własność, lecz samoistny, niezależny byt. Myślę, że to ciekawa interpretacja i chętnie przeczytałabym więcej o tej doktrynie politycznej. Dziękuję za recenzję!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ado miedzy innymi o tej rodzącej się tożsamości narodowej i innym postrzeganiu tworu państwowego w tej ksiązce jest. Polecam jak najbardziej:)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.