5 sierpnia 2012

Heidi Rehn, Kobieta z bursztynowym amuletem.

Rzadko, który autor powieści bawi się twórczo zawiłościami dziejowymi nienależącymi do łatwo przyswajalnych wiadomości. A taką była między innymi wojna trzydziestoletnia toczona w latach 1618-1648. Tłem powieści stały się, bowiem wydarzenia z lat 1631-1648 czyli okres szwedzki i okres francusko-szwedzki, a jej akcja rozgrywa się na terytorium Niemiec głównie w okolicach Magdeburga, Fryburga, Memmingen, Köningsberg i Frankfurtu.

Główną bohaterką jest młoda felczerka i córka żołnierza, żyjąca w taborze Magdalena. Poznajemy ją, jako sześcioletnią dziewczynkę, którą z opresji w Magdeburgu ratuje osierocony przez rodzinę Erick Grohnert. Chłopak obdarza dziewczynkę bursztynowym wisiorem, który ma chronić ją przed niebezpieczeństwem.  Ojciec Magdaleny, mimo, że wrogo odnosi się do chłopaka ze względu na dawne waśnie rodzinne załatwia mu miejsce u cieśli. Dopiero jednak po wielu latach losy Magdaleny i Ericka ponownie się skrzyżują. Zakochani w sobie spotykają się potajemnie wbrew rodzicom dziewczyny. Pewnego jednak dnia Erick nie pojawia się więcej, a Magdalena opuściwszy matkę staje przed kolejnym wyzwaniem w swoim życiu, a mimo opuszczenia nadal czeka i szuka ukochanego.  

Powieść opowiada o losach dziewczyny, która została wyuczona na felczerkę i żyła w taborze. Oprócz niej i Ericka bliżej poznajemy kuzynkę Magdaleny – Elsbeth i Rupprechta. Autorka postarała się o to, aby opisy zabiegów medycznych i stosowanych metod leczniczych wypadły realistycznie. Dodatkowym atutem książki jest również odtworzenie ówczesnego życia w taborze, obozach, lazarecie, panującej rozpusty, chorób, wojennej brutalności i zuchwalstwa. Mimo, że niekiedy fabuła jest przewidywalna, to jest to dobra powieść. Warto nadmienić, że kontynuację losów Magdaleny czytelnik odnajdzie w książce Złoto czarownic.


Heidi Rehn, Kobieta z bursztynowym amuletem, wydawnictwo Świat Książki, czerwiec 2012, przekład Aldona Zaniewska, okładka miękka, stron 544.

8 komentarzy:

 1. Hmmm brzmi ciekawie:) Tylko trochę obawiałabym się tych realistycznych opisów zabiegów medycznych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno ie przypominają tych współczesnych:)

   Usuń
 2. Grzecznie i wnikliwie czytam, bo znowu wzruszę ramionami - ot, młodzieżówka, nie dla mnie - i przejdzie mi koło nosa ważna książka;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię powieści historyczne, a ta dodatkowo osadzona jest w czasach, które intrygują mnie od dłuższego czasu. Po prostu muszę przeczytać!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej, coś czuję, że to książka dla mnie - jest historia, jest zakazana miłość, jest niebezpieczeństwo... tak, chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie potrafię się przekonać do książek, które są osadzone w czasach historycznych, ale może warto się przekonać ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.