26 października 2011

101 rzeczy, które musisz zrobić, zanim dorośniesz (albo zanim zrobisz sie za stary, żeby się nimi cieszyć!).

Jednym słowem używając potocznego słownictwa, książka jest bajerancka. Dlaczego nie było takich książek, gdy dorastałam? Pamiętam tylko pozycje Zrób to sam i program telewizyjny Adama Słodowego. Mimo, że wskazana książka jest adresowana dla prawdziwych chłopaków od razu spieszę donieść, że na pewno nadaje się dla prawdziwych dziewczyn.

Książka została wydana tym razem w dość nietypowy sposób. Przybrała postać pewnego rodzaju segregatora, gdzie znajdziemy podział na rozdziały dotyczące majsterkowania, rozrywki, nauki, gadżetów, sztuczek i survival. Znajdziemy tu prosto zobrazowane i wyszczególnione instruktaże rzeczy, które dorastające dzieci mogą zrobić same. Wśród ciekawszych propozycji należy wymienić choćby założenie hodowli dżdżownic czy hodowlę pleśni, zrobienie prasy drukarskiej, animacji na kartkach książki, przeprowadzenie analizy DNA domowym sposobem, wyhodowanie stalaktytu czy kryształów, zrobienie obwodu elektrycznego, skonstruowanie alarmu antywłamaniowego, nauka szyfrów, naukę alfabetu Morse’a. Ciekawe są instrukcje dotyczące świata przyrody. Przykładowo jak rozpalić ognisko, wezwać pomoc na pustyni, znaleźć północ. Na uwagę zasługują także instrukcje związane z udzielaniem pierwszej pomocy i obrony przed napastnikiem. Znaleźć tu także można receptę na to, jak czytać z dłoni, napisać dyktando na szóstkę, nauczyć się szyć, opanować kilka sztuczek z monetą, nauczyć się tańczyć, grać na gitarze, założyć klub czy zorganizować fajna imprezę. Z drugiej strony można dowiedzieć się jak nauczyć się – uwaga - porządnie kłamać! Tego akurat latoroślom nie polecałabym. Każdy, więc znajdzie coś dla siebie.


Pozycja jest pełna zakręconych pomysłów i może inspirować do pozytywnych działań. Posiada zalety edukacyjne i wpływa na pobudzenie wyobraźni i kreatywność. Bardzo interesująca pozycja zarówno dla małych jak i dużych dzieci.George Ivanoff, Sofija Stefanovic, Peter Taylor, 101 rzeczy, które musisz zrobić, zanim dorośniesz, Wydawnictwo Wilga, przedział wiekowy od 6 do 12 lat, okładka twarda, 2011, stron 183.

6 komentarzy:

 1. To jest naprawdę świetne! Szczególnie jak przeprowadzić analizę DNA domowym sposobem, przyznam, że kiedyś interesowałam się tym zagadnieniem.
  Chętnie zatem rozejrzę się za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialna ksiązka na prezent dla dziecka, dziękuję za podpowiedzenie tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem nadaje się na prezent wyśmienicie:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama bym sie pobawiła konstruowaniem tych wszystkich niezwykłych przedmiotów...fajny pomysł!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.