14 sierpnia 2010

Jerzy Besala, Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn.

ISBN:978-83-7506-441-4
Kategoria:Książki popularnonaukowe
Rok wydania: 2010
Stron: 492 + 32 wklejka, kolor
Oprawa: twarda

Świetna książka autorstwa znakomitego badacza Jerzego Besali. Cały tom poświęcony jest dziejom uczuć kobiet i mężczyzn w dalekiej starożytności. Na początku autor wprowadza czytelnika w zagadnienie. Następnie poznajemy relacje damsko – męskie począwszy od paleolitu, neolitu, poprzez cywilizacje Wschodu (Mezopotamia, Indie, Chiny, Wietnam, Korea, Japonia, Bliski Wschód), cywilizacje Afryki (Egipt, Czarna Afryka), cywilizację żydowską aż po cywilizacje indiańskie (Inkowie, Majowie, Aztekowie). Oprócz dogłębnej analizy miłości, znajdziemy tu również opis pozycji kobiet w danych cywilizacjach. Autor zajmuje się również kwestiami nierządu, cudzołóstwa, seksu, wychowania, małżeństwa, homoseksualizmu i dewiacji seksualnych. Autor przekazuje nam wiedzę na temat pozycji mężczyzn, szacunku lub jego braku w różnych kulturach w stosunku do kobiet, wizerunki i kult kobiet (np. Bogini Matki) w różnych odmianach religii.
Poznajemy starożytną kobietę wyzwoloną, kobietę z zasłoniętą twarzą, kobietę obrzezaną, kobietę z nienaturalnymi stópkami powstałymi wskutek krępowania ich od dzieciństwa, paleolityczne powiązanie seksu z przemocą, kastracje, kobietę posłuszną, ukazuje pozycje kobiet w społeczeństwach według stanowionego prawa. Czytamy o żonach, kochankach, konkubinach, kobietach na szczytach władzy oraz o związkach bez miłości i wielożeństwach.

Autor wszystko oczywiście opiera na źródłach historycznych i niejednokrotnie cytuje teksty badaczy zajmujących się tematem. Odwołuje się do starożytnych mitów i eposów. Ponad to przywołuje przedstawienia kobiet i mężczyzn w źródłach ikonograficznych np. malarstwo naskalne, rzeźba, płaskorzeźba, pieczęcie. W książce można odnaleźć wiele ciekawostek. Mamy tu również bardzo bogatą bibliografię oraz indeks osobowy.

Książka napisana w doskonałym języku przystępnym dla potencjalnego czytelnika. Można ją przeczytać ją w całości lub poświecić uwagę poszczególnym cywilizacjom.

Jest to pierwszy tom Dziejów uczuć kobiet i mężczyzn autorstwa Jerzego Besali. Można, więc przypuszczać, ze kolejne części będą obejmować następne epoki w historii, z czego jestem niezwykle rada.  

5 komentarzy:

 1. Nie sądzę, bym był szczególnie zainteresowany zjawiskiem miłości kobiet i mężczyzn na przestrzeni wieków. W ogóle nie uważam, by ten temat był warty mojej uwagi. W tego typu pozycjach szukam raczej czegoś bardziej natury duchowej... Dziwny jestem, nie? :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Miłość to inaczej "chemia". Pierwiastek duchowy można znaleźć wyłącznie w przyjaźni, a ta sztuka już niewielu ludziom się udaje.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Grześku to nie chodzi tylko o miłość jako taką, ale również z całą otoczką-jak traktowano kobiety, jaka ich była pozycja, jaką rolę mieli do spełnienia mężczyźni.

  Barbaro moim zdaniem miłość nie może istnieć również bez przyjaźni:)

  dobrej niedzieli

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś taki nietypowy temat jak na Besalę

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też trchę zdziwiło, ale czyta się tak samo jak inne Jego książki:)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.