5 lutego 2009

Mollie Gillen, Maud z Wyspy Księcia Edwarda

Wydawnictwo Literackie


Pod koniec 2008 roku na rynku wydawniczym pojawiła się ta oto biografia Lucy Maud Montgomery autorki Ani z Zielonego Wzgórza w przekładzie Zofii Stanisławskiej - Kocińskiej. Przedmowa autorki pochodzi aż z roku 1975. Książkę czyta się niemal jak powieść. Nasycona jest cytatami pochodzącymi z listów Maud do dwóch wieloletnich przyjaciół: Szkota George’a MacMillana i Kanadyjczyka Ephraima Webra. Z nich to najwięcej dowiadujemy się o życiu słynnej pisarki. Po przeczytaniu biografii stwierdziłam, że życie jej nie szczędziło trosk i kłopotów. Gdy miała niespełna 2 latka, na gruźlicę zmarła jej matka. Ojciec pozostawił ją na wychowanie dziadkom. W 1911 wyszła za mąż za prezbiteriańskiego pastora Ewena Macdonalda, który cierpiał na depresję i miał liczne załamania nerwowe. Burzyło, więc to życie rodzinne. Jako żona pastora, spełniała swoje obowiązki, których nie była zwolenniczką. Od najmłodszych lat lubiła pisać. Mimo to nigdy nie była zadowolona ze swoich wysiłków. Dowiedziałam się między innymi, że stworzonej przez siebie postaci Ani Shirley nienawidziła. Przez wiele lat procesowała się z wydawnictwem Page, z którym zawarła niekorzystną umowę. Książka wydaje się być obowiązkową lekturą dla wielbicieli twórczości Lucy Maud Montgomery.

2 komentarze:

  1. To mnie teraz zaskoczyłaś - nie wiedziałam, że Montgomery nie przepadała za Anią. Aż normalnie nie wierzę ;)
    Po książkę zamierzam kiedyś sięgnąć, jak na prawdziwą fankę twórczości tej pisarki przystało :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Germini,ja również byłam zaskoczona słowami Montgomery:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.