27 sierpnia 2023

Jane Austen, Emma.

 


Z przyjemnością wróciłam ponownie do Emmy Jane Austen, tym bardziej, że na BBC First przypomniano serial (w rolach głównych: Romola Garai, Jonny Lee Miller). Któż nie zna Emmy Woodhouse, która ma dwadzieścia lat i obecnie samotnie mieszka ze starszym ojcem Henrym w posiadłości położonej w spokojnej wiosce Highbury w hrabstwie Surrey. 

Dziewczyna wychowana była przez zbyt troskliwego ojca i pobłażliwą wobec niej guwernantkę, która wyszła właśnie za mąż. Starsza siostra Emmy wyszła za mąż za brata George’a Knightly’a, sąsiada Emmy. Pan Knightly jest starszy od Emmy o szesnaście lat i zna ją od dziecka. Częsta też odwiedza swoich sąsiadów i prowadzi z nimi konwersację. Zdaje sobie sprawę, że Emma zajmuje w towarzystwie pozycję uprzywilejowaną, jest kapryśna, rozpieszczona, ambitna, manipuluje ludźmi i uwielbia mieszać się w cudze sprawy. Po ślubie swej guwernantki z wdowcem Panem Westonem, zdecydowała zająć się swataniem. Postanawia znaleźć męża dla swojej nowej przyjaciółki, Harriet Smith. Emma nie zauważając pozycji Harriet w towarzystwie, jest przekonana, że dobrym wyborem będzie miejscowy pastor pan Elton. Choć wydaje się, że serce panny Smith jest już zajęte, to za namową Emmy dziewczyna odrzuca oświadczyny farmera Roberta Martina. Wkrótce okazuje się, że krytyczne spojrzenie na sytuację przez Pana Knightly’a było sensowne, a Emma zaczyna dostrzegać wady swoich działań. Tymczasem na scenie pojawia się syn Westona, wychowany przez bogatą ciotkę, Frank Churchill, który jest przystojny i w pewnym stopniu zyskuje uznanie Emmy. Do sióstr Bates przyjeżdża też Jane Fairfax, która jest piękna i wykształcona, ale pozbawiona majątku musi zatrudnić się w przyszłości jako guwernantka.

W tle zaczyna być gęsto od niedopowiedzeń, intryg i tajemnic. Porażki Emmy zaczynają się mnożyć. Dziewczyna chce narzucić otoczeniu swoje racje i koncepcje. Nie bierze pod uwagę położenia i uczuć innych. Właściwie zaślepiają ją pycha i próżność. Filtruje z Frankiem Churchillem nie zauważając jego osobliwej gry. Racjonalne podejście ma Pan Knightly, który w prowadzonych dysputach z Emmą nie boi się jej strofować, pouczać, ganić i przestrzegać. Na szczęście Emma zdaje sobie sprawę ze swojego zaślepienia i wewnętrznych uczuć. 

Jest to powieść uniwersalna, bowiem zawierająca morał, który każdy czytelnik powinien z łatwością odnaleźć. Polecam.

 


Jane Austen, Emma, wydawnictwo MG, wydanie 2023, przekład: Edyta Głód, okładka twarda, stron 544.


1 komentarz:

  1. Z przyjemnością wrócę do Emmy. Z poprzedniej lektury pamiętam jedynie irytacją, jaką wzbudziła tytułowa bohaterka. A przecież jeśli bohater tak nas irytuje to oznacza, iż jest świetnie zarysowaną postacią. Vide Róża z Cudzoziemki, czy pani Bovary wiadomo skąd. A ponieważ słabo pamiętam treść i opisy czas powrócić. Guciamal (tyle razy próbowałam się zalogować, że skapitulowałam).

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.