30 października 2016

Julia Quinn, Jeden pocałunek.Jeden pocałunek (Because of Miss Bridgerton) Julii Quinn to powieść o perypetiach starszej siostry Edmunda Bridgertona, Sybilli (Billie), która otwiera cykl The Rokesbys. Na uwagę zasługuje bardzo szybka premiera w Polsce książki. 

Jest rok 1779, w tle trwa rewolucja amerykańska, wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783). Billie Bridgerton jest inteligentna, niezależna, samodzielna i nie podporządkowuje się panującym normom. Uwielbia przyrodę, wiejską posiadłość rodziców, a co więcej zakłada bryczesy i dogląda gospodarstwa. Jest najstarsza z rodzeństwa i świadoma jest, że kiedyś spadkobiercą zostanie nie ona, ale jej młodszy brat. Jako młoda, dwudziestotrzyletnia panna, ma niecodzienne zainteresowania. Cechuje ją też wspaniałe poczucie humoru, żywiołowość, hardość i temperament. 


George, to najstarszy brat z rodziny Rokesby, lord Kennard, jest uosobieniem spokoju i elegancji i mężczyzna o złotym sercu, któremu zależy bardzo na rodzinie. Jego osobowość jest dobrą przeciwwagą dla Billie. Problem leży jedynie w tym, że do tej pory nie darzyli się zbyt przyjaznym uczuciem. Raczej unikali. Rodzice ich, co prawda przyjaźnili się od wielu lat, a dzieci dorastały razem, to George nie uczestniczył w dziecięcych wybrykach grupy. Billie beztrosko szalała z braćmi George’a, a ten ostatni był przez lata przygotowywany do objęcia roli spadkobiercy. Nie integrował się ani z braćmi, ani z dziećmi sąsiadów. Nie dla niego, więc były podróże, zaciąg do wojska czy udział w wojnach. Obecnie zaś zdawał sobie sprawę, że jego życie jest prozaiczne i sprowadza się do czasu spędzonego w wiejskiej posiadłości lub domu w Londynie. 


Relacje ulegają zmianie, gdy George znajduje Billie na jednym z dachów starego domostwa. Rezolutna dziewczyna weszła na drzewo, aby ratować kotka. Niestety zwierzę okazało się niewdzięcznikiem, a ona feralnie spadła na dach i skręciła kostkę. Billie Bridgerton zawsze wpadała w tarapaty. Gdy George znalazł dziewczynę w niecodziennej sytuacji, nie okazał zdziwienia. Tyle tylko, że kolejne wypadki spowodowały uwięzienie Georga na dachu wraz z Billie.  To jednak Andrew, brat George’a, który przebywał w domu na rekonwalescencji z powodu złamanej ręki. W końcu rozwiązał trudną sytuację. Przy okazji głośno wypowiedział swoje myśli, że George i Billie byliby ładną parą…. Oboje oczywiście skrzywili się na takie twierdzenie. Coś jednak zaczyna się dziać w życiu Billie i George’a, emocje wirują, a iskry przeskakują. 

okładka wydania amerykańskiego

To jedna z takich książek, gdzie właściwie nic się nie dzieje, a która od razu znajduje miejsce w sercu czytającego. Są bowiem dwie rodziny, mieszkające w oddaleniu od siebie o pięć kilometrów, które przyjaźnią się i traktują familijnie. Są dzieci, które znają się jak „łyse konie”, lubią i nie znoszą. Nagle dwie osoby, przedstawiciele tychże rodzin, odkrywają, że tą, jedną, konkretną osobę na pewno nie należy traktować jak brata czy siostrę. Pomimo pozorów, emocje wibrują i stopniowo rosną. Niespodziewanie powstaje węzeł miłości. Julia Quinn wspaniale przekazuje wartości rodzinne w tej powieści. Jest też apoteoza długoletniej przyjaźni. Przyjemna lektura i kolejna odsłona twórczości Julii Quinn.


Julia Quinn, Jeden pocałunek, wydawnictwo Amber, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Because of Miss Brigerton, tłumaczenie: Ewa morycińska-Dzius, cykl: The Rokesbys, tom 1, okładka miękka , stron 335.

http://juliaquinn.com/

Coming May 30, 2017:  The Girl with the Make-Believe Husband Edward's story (The Rokesbys #2): The highly anticipated follow-up to Because of Miss Bridgerton.
 

4 komentarze:

 1. Można pobrać tę książkę z internetu? Np. z chomikuj.pl? :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czy to nie byłaby swego rodzaju kradzież?
   Ja kupuję książki i mam papier, który zresztą preferuję. Nie mam czytnika. Być może za jakiś czas Amber wyda e-book.

   Usuń
 2. A jaki jest związek Billie z osobami z serii o Bridgertonach? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest pokolenie wcześniejsze, Sybilla (Billie) Bridgerton jest starszą siostrą Edmunda Bridgerton. O nim ma być w kolejnym tomie tej serii. Edmund jest przecież ojcem ósemki i mężem Violet Ledger. W serii o Bidgertonach właściwie znamy go jedynie ze wspomnień (umarł młodo w 1803).
  Na stronie autorki znalazłam, że Billie jest wymieniona (choć nie po imieniu) w "Violet in Bloom", który można znaleźć w "Bridgertons: Happily Ever After". Chodzi o inne zakończenia czy ciąg dalszy właściwych Bridgertonów (numeracja jest np. 1,5, 2,5, 3,5 etc. W Polsce jeszcze tego nie ma.
  Faktem jest jednak, że "Jeden pocałunek" to książka z nowego cyklu Rokesbys. Nie jest jedynie wstawką do cyklu o Bidgertonach.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.