15 października 2016

„Krzemieniec – Ateny Wołyńskie – miasto Juliusza Słowackiego w kolekcji Stanisława Ledóchowskiego”.

(zdjęcia 14.10.2016)
Oficyna 

Powieść poetycka w dwóch pieśniach Antoniego Malczewskiego. Powstała w Warszawie w 1824, wydana w 1825, dedykowana Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi. Parafrazą Marii jest poemat Wacław Juliusza Słowackiego, a adaptacją operową dzieło Romana Statkowskiego.A nie tak dawno byłam w Krzemieńcu, dlatego szczególnie zainteresowały mnie bardzo stare archiwalne zdjęcia.Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Relacja z wernisażu na fb 

warto :)

5 komentarzy:

 1. Taką interesującą wystawę można zobaczyć w Opinogórze teraz???

  OdpowiedzUsuń
 2. A czy możesz przybliżyć nieco postać Stanisława Ledóchowskiego?
  Znalazłam taki artykuł, ale nie wiem, czy to dobry trop?
  http://www.podkowianskimagazyn.pl/nr41/album41.htm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak, to dobry ślad :) Pan Stanisław hr. Ledóchowski jest potomkiem rodu Ledóchowskich. Pisał dla „Przeglądu Kulturalnego”, „Kultury”, „Nowej kultury”, „Poezji” i Polskiego Radia. Współzałożyciel „Współczesności”, redaktor „Kolekcjonera Polskiego”, autor tekstów do albumów ukazujących dwór w pejzażu polskim, kustosz tradycji 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Wielki kolekcjoner, poeta, darczyńca, odpowiada za scenografie do filmów polskich m.in. Andrzeja Żuławskiego. Prywatnie bardzo sympatyczna i bardzo miła osoba :)

   Usuń
  2. Dzięki za potwierdzenie. Wspaniały człowiek, pełen zasług.

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.