13 grudnia 2011

Jakub Petri, Estetyczne aspekty japońskiej przestrzeni miejskiej.

Nie bez przyczyny książka  Estetyczne aspekty japońskiej przestrzeni miejskiej Jakuba Petri uzyskała Nagrodę im. Stefana Morawskiego[1]. Autor poruszył w niej, bowiem temat przestrzeni miejskiej znacznie różniący się od tych dobrze nam znanych i często oglądanych podczas europejskich wojaży. Nie każdy z nas ma, bowiem możliwość wybrać się na drugą stronę globu do Japonii.

Autor wprowadza czytelnika w temat rozwijając już na samym początku pojęcia przestrzeni i estetyki.  Porównuje przy tym tożsamość kulturową, osobową i estetyczną sztuki europejskiej ze sztuką dalekowschodnią. Dla Europejczyków sztuka ma „coś” reprezentować i „o czymś” mówić. Jest bardziej zamknięta, a z kolei japońska tradycja wydaje się być bardziej otwarta. Nie ma tu tylko oceny z zewnątrz, ale również dokonuje się próby odnajdywania siebie w całości. Przykładem może być tu sztuka układania kwiatów ikebana czy sztuka parzenia herbaty[2]. Autor tłumaczy czytelnikowi charakter doświadczenia zewnętrznego biorąc pod uwagę filozofów i badaczy zarówno europejskich oraz amerykańskich jak i dalekowschodnich. Wszystkie owe teorie przenosi na grunt przestrzeni. Ukazuje japońską koncepcję przestrzeni opartej na pojęciu „pustki”, która znajduje odzwierciedlenie w planowaniu przestrzennym i architekturze. Ukazuje przestrzeń miejską trzech japońskich stolic: Nara, Kioto i Tokio[3]. Przedstawia różnice pomiędzy japońską a zachodnia przestrzenią miejską. Zwraca również uwagę na rolę przyrody w planowaniu rozbudowy miasta.

Oprócz ciekawego tekstu czytelnik ma możliwość rozwinięcia swojej wiedzy w podjętym temacie również dzięki rozbudowanym przypisom. Do książki dołączony również został wykaz bibliograficzny, indeks nazwisk oraz reprezentatywne fotografie. Książkę czyta się dobrze, ponieważ tekst pozbawiony jest zbyt wyszukanego naukowego języka. Można w nim za to znaleźć wiele odniesień do znanych wszystkim filozofów (między innymi Platona, Kanta, Zygmunta Baumana, Husserla). Polecam ją szczególnie tym, którzy interesują się architekturą oraz kulturą Japonii.


[1]NAGRODA im. STEFANA MORAWSKIEGO ufundowana podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Estetycznego - wrzesień 2006
[2] Jakub Petri, Estetyczne aspekty japońskiej przestrzeni miejskiej, Kraków 2011, s. 32.
[3] Tamże, s. 76 in.


Jakub Petri, Estetyczne aspekty japońskiej przestrzeni miejskiej, Wydawnictwo Universitas, okładka miękka ze skrzydełkami, wydanie 2011, stron 146 + 26 il.

4 komentarze:

 1. Szczególnie ten aspekt dot. architektury mnie zainteresował

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet jeśli mi szczęście nie dopisze (nigdy niczego nie wygrałam ;) to na pewno ją kupię. Jeśli mówi o architekturze, porównuje estetykę i doświadczenie Wschodu i Zachodu a to wszystko w oparciu o filozoficzne koncepcje - to czy mogę nie mieć takiej książki?

  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham Japonię i wszystko, co z nią związane. Uważam, że to jest niesamowicie piękny i uroczy kraj, dlatego też staram się czytać jak najwięcej takich książek. Postaram się ją znaleźć :) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli jest cień szansy, próbuję - chciałabym wziąć udział w losowaniu... Tak to będę musiała na nią odkładać, bo pewnie do bibliotek trafi za rok... A tłumaczenie/opis przestrzeni japońskiej przez polaka na pewno jest warte przeczytania! (:

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.