11 lipca 2011

Bielska-Krawczyk Joanna, Świat w Sąsiedztwie Zaświatów. Gustaw Herling-Grudziński, Krystyna Herling-Grudzińska, Jan Lebenstein.


Od paru dni podczytywałam sobie książkę o życiu i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Właściwie nic poza Innym światem analizowanym w szkole, nie czytałam. A szkoda, bowiem wydaje mi się, że pisarstwo Gustawa Herlinga – Grudzińskiego jest dość ciekawe, a analiza jego książek przez autorkę zachęca do ich przeczytania. W życiu, bowiem pisarza dużą rolę odegrała jego żona Krystyna i przyjaciel Jan Lebenstein.

Na książkę złożyły się rozdziały – eseje, które podejmują takie problemy jak między innymi: rekonstrukcja wizji świata zawartej w twórczości pisarza; godność człowieka i wiara w Boga w jego utworach; pytania o przyszłość człowieka; znaczenie wolności, miłości i nadziei; wątki wielokulturowe, syndromy schyłku kultury, mistycyzm w prozie; Londyn i Rzym w życiu Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Poznajemy prace jego żony Krystyny oraz współdziałanie literatury i sztuki poprzez różne kreacje barw w twórczości pisarza. Mowa jest również o obrazowaniu mitu końca świata w twórczości Jana Lebensteina, który tworzył ilustracje do opowiadań Grudzińskiego.

W książce odnaleźć można indeks osób, wkładkę z fotografiami (oprócz tego są liczne zdjęcia w tekście), spis bibliograficzny, przypisy, spis ilustracji. Rozdziały można czytać moim zdaniem nie w kolejności. Zainteresowani prozą Gustawa Herlinga – Grudzińskiego będą na pewno usatysfakcjonowani.


Wydawnictwo Universitas, Kraków 2011, oprawa miękka, stron 336.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.