13 września 2009

Łukasz Wierzbicki, Dziadek i Niedźwiadek.


Wydawnictwo POINTA
Rok wydania: 2009
ISBN: 9788392499114
stron: 164

Bardzo sympatyczna książeczka napisana z myślą o młodszych czytelnikach, która przybliża prawdziwą historię brunatnego niedźwiedzia syryjskiego o imieniu Wojtek. Był on niedźwiedziem – żołnierzem służącym a armii gen. Władysława Andersa w 2. Korpusie Polskim a dokładniej w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii na Dalekim Wschodzie.

Błąkającego się samotnie niedźwiadka w pobliżu Hamadanu w Iranie znalazł chłopiec, który odsprzedał go Polakom. Został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, gdzie nosił skrzynie z amunicją. Stąd wziął się oficjalny znak rozpoznawczy 22. Kompanii – miś z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy. Po wojnie 22. Kompania jako część 2. Korpusu Polskiego została przetransportowana do Glasgow w Szkocji, a razem z nią Wojtek. Po demobilizacji jednostki, zadecydowano oddzać niedźwiedzia do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Dyrektor zoo zgodził się zaopiekować Wojtkiem i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Antoniego Chełkowskiego. 15 listopada 1947 roku to dzień rozstania z Wojtkiem. Będąc w cywilu żołnierze wielokrotnie odwiedzali Wojtka i przekraczali często ogrodzenie w zoo. Wojtek zmarł w grudniu 1963 r., mając 22 lata.

Książeczka przeznaczona dla dzieci napisana jest z powagą, ale i z humorem. Autor opierając się na licznych opracowaniach i źródłach przytoczonych w książce, odtworzył we wspaniały sposób służbę żołnierską misia Wojtka. Dowcipnie opowiada o jego przygodach w obozie oraz podczas wypraw. W subtelny sposób opisane są działania wojenne podczas II wojny światowej, które stają się czytelne dla młodego czytelnika, a co więcej nie odstraszają od tych jakże ważnych wydarzeń. Wszelkie historyczne sformułowania zostały dodatkowo objaśnione w przypisach autorskich. Dodatkowym atutem książki są ciekawe ilustracje w wykonaniu Ireneusza Wolińskiego. Możemy również przeczytać słowa profesora Wojciecha Narębskiego ostatnim żyjącym w Polsce żołnierzem „miniowej” 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Książka zawiera również mapę historyczną, wykonaną przez Marcina Ćwikłę, na której zaznaczono szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i ważniejsze wydarzenia opisane w książce. To książka, która w ciekawy sposób uczy historii.

Książka została wydana pod honorowym patronatem pani Ireny Anders.


2 komentarze:

  1. Widziałam kiedyś fotki tego niedźwiadka, zresztą mam wrażenie, że był taki niejeden w naszym wojsku, choć ten, faktycznie, stał się najbardziej znany. Książkę chętnie przeczytam.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam do zabawy w kreatywność: http://agaczyta.blox.pl/2009/09/Zabawa-w-kreatywnosc.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.