9 czerwca 2009

Bernat Anna, Brandt.


Edipresse Polska
Seria wydawnicza: Ludzie, czasy, dzieła
t.36

Kolejna książka poświecona wielkiemu polskiemu artyście pochodzącemu z rodziny warszawskiej inteligencji – Józefie Brandtcie. Jego rodzina przybyła do Polski z Niemiec i szybko się spolonizowała. Jako osiemnastolatek Józef postanowił zostać malarzem. Przyjaźnił się z Juliuszem Kossakiem, a studiował malarstwo historyczne w Paryżu i brał lekcje rysunku u Henryka Rodakowskiego. W Monachium zaś nabył biegłości warsztatowej i wybrał własną drogę rozwoju.

Brandt odwoływał się do historii Polski i tworzył dzieła „ku pokrzepieniu serc” w czasach niewoli. Cechy twórczości Brandta to przede wszystkim ukazanie pędzących lub odpoczywających koni, wyjazdów na polowanie, pogonie w stepie, sceny myśliwskie, biwaki żołnierskie i wojenne pochody oraz małe kresowe miasteczka. Obrazy te cechuje również niesłychane poczucie malowniczości. Tworzył sceny historyczne i rodzajowe również z pewnym humorem.

W książce znaleźć można reprodukcje największych dzieł malarskich Józefa Brandta.

2 komentarze:

  1. O, właśnie wczoraj czytałam o nim wzmiankę w przepięknej książce Iwaszkiewicza "Podróże do Polski". Mam wrażenie, że spodobałaby Ci się ta książka - wspomnienia, podróże, przyjaciele, Polska prowincjonalna (choć nie tylko). Pięknie wydana przez Świat Książki (i zdjęcia w kolorze sepii). Jeśli lubisz Iwaszkiewicza - to koniecznie, a jeśli nie, to chociaż przeglądnij - wspomina swoich przyjaciół malarzy, rzeźbiarzy, na pewno wiesz o nich więcej ode mnie. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ado dziękuję:) Iwaszkiewicza nie czytałam:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.