29 kwietnia 2009

Marta Michalik, Wielkanoc w malarstwie.

Edipresse Polska
Seria wydawnicza: Ludzie, czasy, dzieła
t.33

Książka, w której znaleźć można podstawową tematykę związaną z okresem postu i Wielkanocy, a co za tym idzie – budzącej się wiosny. Do nich to nawiązywali na przestrzeni wieków liczni malarze. Na wsiach i w miasteczkach barwnie ilustrowana liturgia kościelna stała się inspiracją dla tradycji i obyczajów. Autorka wymienia tu przykłady licznych przedstawień: wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, drogi krzyżowej, modlitwę w Ogrójcu, Ostatniej Wieczerzy, sceny Ukrzyżowania, Opłakiwania, obrazy spoczywającego w grobie Chrystusa. Warte podkreślenia są również przedstawienia Piety, oznaczającej dosłownie litość i współczucie. Jest to wzruszające wyobrażenie Marii trzymającej na kolanach ciało zmarłego Syna. Innym przykładem jest wizerunek Chrystusa Frasobliwego, oczekującego momentu przybicia do krzyża. Pogrążony w myślach Chrystus w koronie cierniowej siedzi na skrzyni bądź kamieniu podpierając ręką pochyloną głowę. Ważnym przedstawieniem w malarstwie jest Chrystus Zmartwychwstały.

Autorka nie zapomina wspomnieć o ukazanej na obrazach symbolice. Czytelnik dowiaduje się, że pasikonik to właśnie symbol zmartwychwstania, pies to symbol chciwości i obłudy.
W książce można również odnaleźć opisane zwyczaje i tradycje wielkanocne począwszy od Popielca, poprzez święcenie palm w Kwietną Niedzielę, robienie pisanek techniką batiku, aż po psikusy i Śmigus Dyngus. Nawiązuje także do obrazów związanych z budzącą się do życia wiosną.

Warto nadmienić, że w książce odnaleźć można reprodukcje Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Gustawa Gwozdeckiego, Aleksandra Kotsisa, Józefa Chełmińskiego Chełmińskiego innych. Dla przypomnienia jest też słowniczek wielkanocnych pojęć i ludowe przysłowia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.