26 kwietnia 2009

Evelyn Waugh (Waugh Evelyn Arthur St. John), Znowu w Brideshead

Prószyński i S-ka


Głównym bohaterem jest malarz Charles Ryder, kapitan w okresie II wojny światowej, który z racji nowego przeniesienia żołnierzy do posiadłości Brideshead, wspomina swoje lata młodzieńcze i więzy z tutejszą rodziną Marchmain-Flyte. Akcja zamyka się w latach 1923-1944. Prolog i epilog to właśnie lata wojny. Charles powraca do swojej silnej przyjaźni z Sebastianem, który urzekał ponadpłciową pięknością, ekscentrycznym trybem życia, strojem różniącym się od standardowego reszty studentów. Na całej uczelni znany był jego pluszowy niedźwiadek – Alojzy, z którym rozmawiał. Niestety, już w okresie studiów Sebastian, niemogący się pogodzić z zakłamaniem katolickiej rodziny, zaczyna nadużywać wina i szybko wpada w alkoholizm. Nałóg przesądzi o jego dalszych losach. Lord Marchmain opuścił swoją rodzinę dla kochanki Cary i żył w Wenecji, a lady Marchmain cnotliwie na rodowych włościach Brideshead. Karol poznaje również rodzeństwo Sebastiana: Bridesheada, Julię i Kordelię. Jedynie Julia i Sebastian wydają się nie wgłębiać w religię katolicką. Sam Karol jest agnostykiem. Religia zajmuje zresztą dużo miejsca w książce. Bohater wspomina również swoje nieudane małżeństwo i romans z Julią. Ciekawie ukazana historia z wątkami biograficznymi samego autora.

zwiastun filmu z 2008 r.:

2 komentarze:

  1. Bardzo podobała mi się ta książka. teraz nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć film.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja filmu jeszcze nie widziałam, również mam nadzieje zobaczyć:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.