23 lipca 2012

Gillian Bagwell, Królewska Nierządnica.

Królewska Nierządnica to bardzo wyrazista, dosadna, wyuzdana, erotycznie nasycona powieść historyczna z wątkiem romansowym. Gillian Bagwell pokusiła się o stworzenie fabularyzowanej rekonstrukcji życia najsławniejszej angielskiej ladacznicy Eleonor Gwynn żyjącej w latach 1650 – 1687, która oprócz uprawiania swoje profesji była teatralną aktorką i kochanką Karola II, króla Anglii i Szkocji. Z tego zresztą związku narodziło się dwóch synów.

Bagwell rozpoczyna opowieść od chwili wkroczenia Nell na drogę rozpusty jeszcze, jako dziewczynki i dołączenia jej do starszej siostry Rose pracującej w przybytku uciech Madame Ross. Szokuje to, że Nell traktuje owo przyjęcie do zamtuza, jako wybawienie i polepszenie swego losu. Dzięki odwiedzającym zaczyna interesować się teatrem, najpierw zostaje handlarką pomarańczami na widowni, a potem zostają powierzone jej role. Zostaje kochanką aktora Charlesa Harta, a następnie ludzi z wyższych sfer. Zainteresował się nią również książę Buckingham, który zapoznał ją z królem Karolem II i parł do tego, aby została stałą kochanką króla. Plan jednak się nie powiódł i dopiero po jakimś czasie król nawiązał romans z Nell.

Autorka starała się wiernie odtworzyć życie w siedemnastowiecznej Anglii. Z dokładnością i szczegółami ukazuje ówczesne ulice Londynu, teatr, życie codzienne prostytutek, gawiedzi, sfer wyższych. Z wielkim realizmem ukazuje funkcjonowanie ówczesnych domów publicznych oraz sferę życia seksualnego. To książka nacechowana erotyzmem i czasami wydaje się, jakby miało się przed sobą poradnik. Bagwell w sposób dosadny ukazuje, w jaki sposób Nell z prostej, wywodzącej się z ludu ladacznicy przeobraziła się w kochankę króla. Starannie też zarysowane jest tło historyczne: Anglia wyniszczona wojnami domowymi, zaraza przynosząca tysiące ofiar czy szalejące po Londynie pożary. Warto nadmienić, że Bagwell, o czym pisze w notce zamieszczonej na końcu książki, na użytek powieści wprowadziła do niej czarne charaktery, osoby fikcyjne.  Zainteresowanym polecam.Gillian Bagwell, Królewska Nierządnica (The Darling Strumpet), wydawnictwo Bellona, maj 2012, przekład Michał Kompanowski, okładka miękka, stron 480.

STRONA AUTORKI

blog poświęcony NELL GWYNN

6 komentarzy:

 1. Myślę, że książka mogłaby mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to się wyedukuję:) Ale swoją drogą, to kiedyś szybko robiło się karierę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zainteresowana i na pewno prędzej czy później przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka jak najbardziej dla mnie, interesują się historią Anglii i lubię powieści w których fikcja i historia zgrabnie się przeplatają:).

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dokładnie w moim guście, muszę tę książkę koniecznie zapamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To w takim razie polecam , ale tylko pełnoletnim:)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.