12 marca 2011

Renata Piątkowska, Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści.

stron: 84
oprawa twarda
ilustracje Artur Nowicki
ISBN: 978-83-7551-188-8 

Rozpoczął się Wielki Post, a za parę tygodni nadejdzie Wielkanoc. To wyśmienita pora, aby zakupić książkę Renaty Piątkowskiej pod prezentowanym tytułem. To książka napisana z myślą o dzieciach i tym, aby w jak najlepszy i najprostszy sposób przekazać im wiedzę na temat panujących w Polsce zwyczajów. Każdy z nich omówiony jest w osobnym rozdziale, w których znajdziemy analizę mikołajek, wigilii, andrzejek, zwyczaj topienia Marzanny, Śmigus – Dyngus, Prima Aprilis, malowanie pisanek, walentynki, sylwester i Nowy Rok. Wraz z ciekawskim i bardzo figlarnym rodzeństwem: Asią i Bartkiem nasi milusińscy poznają pochodzenie poszczególnych zwyczajów, ich początek, legendy z nimi związane, minione opowieści związane ze świętami opowiadane dzieciakom przez dziadków i rodziców. Autorka przypomina w zabawny sposób andrzejkowe wróżby, dowcipy czynione w Prima Aprilis, pisanie listów przez dzieci do Mikołaja, przystrajanie Marzanny, zwyczaj polewania wodą w poniedziałek wielkanocny, malowanie pisanek i rozsypywanie skorupek w ogrodzie i na polach. Do polskich zwyczajów autorka dodaje ponad to jeszcze walentynki, zwyczaj od niedawna dopiero zadomowiony w Polsce. Dzieci maja tez możliwość zrozumieć, dlaczego sylwestrowa noc jest tak podniosła i celebrowana przez dorosłych często poprzez zabawy.

To książka mająca charakter edukacyjny. Przekazuje maluchom najważniejsze wartości związane ze zwyczajami, do których Polacy przywiązywali od dawien dawna wielka wagę takich jak: dodatkowe nakrycie na stole podczas wigilii, sianko pod obrusem. Wiadomości przekazywane są w sposób zrozumiały, a co więcej połączony jest tu dowcip z poważnymi tematami. Dodać do tego świetne ilustracje w wykonaniu Artura Nowickiego. Opowiadania przeznaczone są oczywiście już dla szkolnych dzieci. Warto, aby była czytana przez dziecko wraz z rodzicem. Książka jak najbardziej zasługuje na uwagę.

***


Renata Piątkowska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasją jest jazda konna. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Jest autorką książek dla dzieci: Opowiadań dla przedszkolaków, Opowiadań z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Z przysłowiami za pan brat, Przygoda ma kolor niebieski.

2 komentarze:

  1. Ładna okładka, a skoro mówisz, że w środku również ładnie, to nic tylko się cieszyć, że można dzieciakom zaserwować takie ciekawe pozycje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto, tylko że to już wiek wczesnoszkolny, tak mi się wydaje:)
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.