2 lipca 2016

Julia Quinn, Ślubny skandal.Ślubny skandal to ósmy tom cyklu Rodzina Bridgerton. Bohaterem jest tu jeden z najmłodszych dzieci z rodzeństwa - Gregory (urodzony w 1801 roku). Gregory dorósł, zmężniał i oczywiście był mężczyzną, od którego obecnie oczekiwano rychłego znalezienia małżonki i ustabilizowania sytuacji życiowej. Gregory stronił jednak od poważnego trybu życia, był wyluzowany, uroczy i romantyczny. Wierzył w miłość, tak jak matka i rodzeństwo chciałby zawrzeć związek małżeński tylko z miłości i odnaleźć bratnią duszę. Pewnego dnia przybywa spóźniony do ich wiejskiej posiadłości na zaproszenie swojego najstarszego brata i bratowej. Przyjęcie już trwa, goście się wyśmienicie bawią, a Gregory stoi jak otumaniony, bo zauroczył go kark i tył głowy (!)  pewnej młodej kobiety. Kawaler doznaje objawienia, dziwnego uczucia, że to właśnie ta jedyna. 


Towarzysząca Hermionie, Lucinda Abernathy już wie, że Gregory to kolejny mężczyzna, który bezwiednie i z miejsca zakochał się w jej przyjaciółce. W najbliższej rozmowie uświadamia mu, że Hermiona kocha już innego. Tyle tylko, że to jedynie sekretarz bez tytułu i dostatecznego dochodu. Lucy pragnąc uchronić przyjaciółkę przed popełnieniem życiowego błędu, postanawia udzielić kilka dobrych rad Gregory’emu. Z czasem jednak zauważa, że ów beztroski mężczyzna zaczyna jej się podobać. Cóż z tego, jeżeli jest już zaręczona od lat. Tymczasem do posiadłości Anthony’ego i Kate przybywa brat Lucy…


Przykład sercowy Gregory’ego to ten, w którym w pełnym momencie doznaje się olśnienia, że oprócz przyjaźni pojawia się miłość do osoby, która jest blisko nas. Moment, gdy to następuje jest dla niego magiczny. Bridgerton posiada romantyczne usposobienie i pragnie miłości. Szybko podlega więc urokowi Hermiony i wmawia sobie, że to ta jedyna. Ba, jest nawet tego pewien. Obowiązkowa Lucy przede wszystkim kieruje się rozsądkiem i zawsze trzeźwo myśli. Mimo wewnętrznego buntowi, jest posłuszna wujowi i przede wszystkim pragnie chronić swojego brata. To typ osoby, która zawsze potrzeby innych stawia na pierwszym miejscu. To Gregory musi dorosnąć i wszystko postawić na jedną szalę. 

Podziwiam kolejny raz zarówno humor jak i kreatywność autorki. Moim zdaniem Julia Quinn nakreśliła dobrą intrygę miłosną, aczkolwiek Gregory wydał mi się nieco lekkomyślny. Jako dwudziestosześcioletni mężczyzna zachowuje się jak nastolatek. Jedną godzinę kocha Hermionę, w drugiej jest pewien uczuć żywionych względem Lucy. Zresztą niestałość dotyczy również Hermiony. Trochę to mnie irytowało. W tle mamy oczywiście rodzinę Bridgertonów, czarny charakter i towarzyski skandal. Jak na ostatnią książkę cyklu, to nie jest powieść, która kończyłaby go z przytupem. Julia Quinn, Ślubny skandal, wydawnictwo Amber, wydanie 2008, tytuł oryginalny: On The Way on the Wedding, przekład Agnieszka Dębska, cykl: Rodzina Bridgerton, tom 8, okładka miękka, stron 304. 


 1. Książę i ja(Mój książę)
 2. Zakochany hrabia,  (Ktoś mnie pokochał)
 3. Kusząca propozycja,  (Propozycja dżentelmena)
 4. Miłosne tajemnice  (Miłosne podchody)
  Penelope Featherington + Colin Bridgerton
 5. Oświadczyny
 6. Grzesznik nawrócony
  Francesca Bridgerton + Michael Stirling
 7. Magia pocałunku 
 8. Ślubny skandal
  Lady Lucinda Abernathy + Gregory Bridgerton

1 komentarz:

 1. Romanse historyczne to chyba najlepsze książki na świecie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.