15 lipca 2016

Julia Quinn, Magia pocałunku.Magia pocałunku to siódmy tom cyklu Rodzina Bridgerton autorstwa Julii Quinn.  Bohaterami są tym razem najmłodsza, ósma w kolejności, Hiacynta Bridgerton i Gareth St. Clair. Trwa kolejny, bo trzeci już ku rozpaczy lady Bridgerton, sezon młodego dziewczęcia w Londynie. Prawie dwudziestodwuletnia Hiacynta jako panna na wydaniu uczestniczy we wszelkiego rodzaju przyjęciach i balach, a co wtorek odwiedza lady Danbury. Podczas spotkań dziewczyna czyta starszej pani powieść Panna Butterworth i szalony baron, którą podają solidnej dyskusji. Obydwie wiedzą, że fabuła powieści jest nieprawdopodobna i niedorzeczna, ale mimo to uparcie trwają przy lekturze. Lady Danbury mówi co myśli, nie owija w bawełnę i w tym do niej podobna jest Hiacynta. Jej usposobienie, bezpośredniość w kontaktach i podążanie za plotkami nie jest mile widziała u kandydatki na żonę, toteż jakoś panna Bridgerton, nie potrafi znaleźć sobie adoratora. Za to coraz lepiej rozmawia jej się z dwudziestoośmioletnim, przystojnym hulaką Garethem, wnukiem lady Dunbury. Do tej pory odwiedzał babcię w środy i unikał salonowego towarzystwa toteż nie za wiele młodzi mieli ze sobą styczności. Pewnego jednak wtorku, podekscytowany prezentem od szwagierki, wdowy po zmarłym bracie, St. Clair udał się po radę do babki.  Gareth potrzebował bowiem tłumacza ocalałych zapisków prababki Izabelli. Szybko okazało się, że Hiacynta zna włoski na tyle, aby zrozumieć treść. Od chwili przekazania jej dzienniczka, życie dziewczyny przestaje być monotonne. Zapiski są tajemnicze, skrywają wskazówki do rozszyfrowania, a co więcej stają się asumptem do nocnych wypraw Hiacynty i Garetha w niedozwolone miejsce.  Intrygujące przygody gwarantowane nie tylko w oprawie miłosnych uczuć.


Magia pocałunku to powieść  w której Julia Quinn w konstruowaniu dialogów, wzniosła się na wyżyny samej doskonałości. Konwersacje są błyskotliwe, dowcipne i zabarwione szczyptą sarkazmu. Niejednokrotnie można wybuchnąć głośnym śmiechem. Ponownie w tle mamy członków rodziny Bridgerton oraz świetną lady Danbury. Co więcej, kolejny raz widoczna jest znamienna dla całej serii spójność czasu i miejsca: te same wieczorki i przyjęcia oraz czytanie tych samych książek znane już z poprzednich książek Julii Quinn.  Fabuła jest wartka i wciągająca, a autorka potrafiła bardzo dobrze nakreślić również konflikt Garetha z ojcem. Każde ich spotkanie iskrzy od negatywnych emocji. Jasno też zarysowała kontrast między życiem Hiacynty wychowanej w gwarnej i kochającej się rodzinie, a życiem Garetha skrzywdzonego, pozbawionego cieplejszych uczuć. 


Hiacynta jest inteligentna, bystra, szczera i uczciwa. Z kolei Gareth to typ samotnika, który wykreował wizerunek nieroztropnego hulaki.  Moim zdaniem Julia Quinn znakomicie połączyła w tej powieści sprawy błahe i prześmiewcze, z tymi poważnymi. Bardzo dobra część cyklu.
 

Julia Quinn, Magia pocałunku, wydawnictwo Amber, wydanie 2008, tytuł oryginalny: It's in His Kiss, przełożyła Maria Wójtowicz, cykl: Rodzina Bridgerton, tom 7, okładka miękka, stron 312.1.        Książę i ja(Mój książę)

2.        Zakochany hrabia,  (Ktoś mnie pokochał)

3.        Kusząca propozycja,  (Propozycja dżentelmena)

4.        Miłosne tajemnice  (Miłosne podchody)
Penelope Featherington + Colin Bridgerton

5.        Oświadczyny

6.        Grzesznik nawrócony
Francesca Bridgerton + Michael Stirling
7.        Magia pocałunku 

Hiacynta Bridgerton + Gareth St. Clair
8.       Ślubny skandal
Lady Lucinda Abernathy + Gregory Bridgerton

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.