19 lipca 2016

Elle Kennedy, Błąd.


Błąd to druga część cyklu Off-Campus autorstwa Elle Kennedy. Hannah i Garett są ze sobą już sześć miesięcy. Zakochani i szczęśliwi. Czterech przyjaciół nadal mieszka razem na obrzeżach uniwersyteckiego miasteczka, tyle tylko, że Hannah stała się teraz częstym gościem w ich domu. Nikomu to za bardzo nie przeszkadza, oprócz Johnowi Loganowi. Ten bowiem jest pewien, że zadurzył się w dziewczynie swego najlepszego przyjaciela. Nie widząc innego wyjścia, od miesięcy unika towarzystwa Hannah i reszty współlokatorów, lawiruje między dziewczynami, nadużywa alkoholu (wszystko poza piwem) i tłumaczy sobie, że powinien się w końcu ogarnąć. Nawet rady Tuckera nic nie pomagały. Po kolejnej rezygnacji ze wspólnego wyjścia z przyjaciółmi, Logan postanawia skorzystać z innego zaproszenia. Tyle tylko, że zapomniał numeru pokoju w akademiku jak i telefonu. Tak trafia do pokoju, w którym mieszka studentka pierwszego roku Grace Ivres. Okazuje się, że Loganowi przestaje się nagle spieszyć i woli spędzić czas z dziewczyną. Kolejne spotkania są coraz bardziej owocne i przynoszą dalsze konsekwencje. Dopiero rozmowa z Hannah uzmysławia Loganowi, z czego tak naprawdę zrezygnował. Nie da się jednak tak łatwo przeprosić Grace. 

To kolejna część, w której autorka serwuje czytelnikom następne lekcje z zakresu seksu. Momentami miałam wrażenie, że współcześni dwudziestolatkowie nie myślą o niczym innym, tylko o jednym. Nawet Grace troszczy się o to, że studia zaczęła jako dziewica i skończy pewnie jako dziewica (!). Głupota i naiwność w podejściu do interakcji kobieta-mężczyzna oraz przejaskrawienie życia studenckiego to niestety główne wady tej książki. Przyjmuję jednak, że autorka kreuje studencki świat taki, jaki jest jej znany.


Styl jest podobny do tego, z jakim mamy do czynienia w Układzie. Historię poznajemy na przemian ze strony Logana i Grace.  Bez zmian pozostaje nadużywanie słowa na „k”. Mowa jest też o wysyłaniu zdjęć pewnych części ciała(!). Dialogi są dość dobrze skonstruowane, humor cięty i podszyty sarkazmem, ciekawie poprowadzone męskie rozmowy i romans z problemami, ale z bajki.

To kolejna część, gdzie prawdziwa miłość jest silna i może pokonać wszystkie przeszkody. Chłopak jest uparty, wierny zasadom, lojalny wobec rodziny i zdolny do poświęceń. Grace na bazie doświadczeń przechodzi przemianę. Z szarej i naiwnej myszki zmienia się w kobietę, która wie, czego chce i która nie pozwala sobą kierować. Zauważyć również należy, że autorka po raz kolejny charakteryzuje dwa odmienne światy. Zarówno rodzice Grace, jak i rodzice Logana są rozwiedzeni. Tyle tylko, że gdy stosunki w rodzinie Grace kojarzą się z jasnymi i radosnymi barwami, związki w rodzinie Logana to kolory smutne i szare. W każdej z rodzin istnieje miłość, ale zupełnie odmiennych wymiarach. Logan pamięta co obiecał bratu. Mimo tego, że świadomy jest tego, jakie życie go czeka, bierze odpowiedzialność i nie próbuje wymigać się od ustalonych reguł. Ma dwadzieścia jeden lat, bawi się, korzysta z życia, hulaka i ladaco na zewnątrz, widoczna dojrzałość we wnętrzu.  


Autorka podkreśla także rolę plotki, obmowy i zazdrości w młodym towarzystwie. Na przykładzie doświadczeń Grace pokazuje, że po pierwsze nie należy się chwalić, a po drugie nie należy ufać osobie, która za nas decyduje. Grace potrafi dostrzec swoje błędy i krytycznie podejść nawet do długoletnich znajomości. Czasami drogi przyjaciół rozchodzą się po latach. Po raz kolejny również autorka wyróżnia, że w związkach między dwojgiem ludzi ważna są przyjaźń i zaufanie. Ponownie też jest to powieść, w której mamy do czynienia z bohaterami ambitnymi, upartymi i inteligentnymi. Jest tu czas na zabawę, naukę i pracę. Nikt tu bez sensu nie leniuchuje.

Nie wiem jak będzie z pozostałymi częściami cyklu, ale po przeczytaniu dwóch książek, jestem zdania, że Elle Kennedy dobrze sobie zaplanowała przekaz każdej z nich zarówno w sferze seksualnej jak i psychologicznej. Elle Kennedy, Błąd, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2016, tytuł oryginalny The Mistake, przekład Anna Mackiewicz, cykl: Off-Campus, tom 2, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 376.


Hannah Wells + Garrett Graham
2. Błąd. ( The Mistake)
Grace Ivers + John Logan
3. The Score
4. The Goal

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam jeszcze o tym cyklu, ale przyznam, że twoja recenzja zachęciła mnie do tego, żeby ją przeczytać. Ostatnio odpoczywam od fantastyki, więc przerzuciłam się na obyczajówki :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.