18 lipca 2016

Elle Kennedy, Układ.

Układ Elle Kennedy to książka zaliczająca się w skład nowego nurtu gatunkowego zwanego New Adult. Autorka jest kanadyjką, która ukończyła anglistykę na Uniwersytecie w Nowym Jorku w 2005 roku. Jest też autorką romansów, które cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród młodzieży. Układ to pierwszy tom cyklu Off-Campus, w rezultacie, czego należy we wszystkich tomach spodziewać się spotkać tych samych głównych bohaterów: czterech dwudziestojednoletnich studentów, zamieszkujących razem dom poza uniwersyteckim kampusem, przyjaciół i jednocześnie zawodników tej samej drużyny hokejowej. To Garrett, Tucker, Logan i Dean: przystojne gwiazdki uniwersyteckie, które nie mogą odpędzić się od hokejowych króliczków. 


W pierwszym tomie bliżej poznać można kapitana drużyny Garretta Grahama. Właśnie dowiedział się, że nie zaliczył testu z etyki. Gdy przez przypadek wpada mu w ręce test Hannah Wells, na którym widnieje piątka, zaczyna nękać dziewczynę, aby ta udzieliła mu potrzebnych korepetycji. To przecież nic trudnego, Garrettowi z dziewczynami zawsze się udaje. Hannah nie ma jednak zamiaru tracić swojego wolnego czasu na zadufanego w sobie chłopaka. Jest studentką trzeciego roku wydziału muzycznego, przygotowuje się do zimowego przedstawienia z Cassem i MJ, a wtedy, kiedy się nie uczy to pracuje w stołówce. Gdy jednak Garrett odkrywa, że Hannah interesuje się futbolistą Justinem, proponuje, że pomoże jej zdobyć chłopaka w zamian za kilka lekcji z zakresu etyki.

Będąc dwudziestolatką, albo nastolatką, napisałabym pewnie, że to super książka. Opinię piszę jednak z perspektywy czterdziestolatki i nie owijając w bawełnę doszłam do wniosku, że w powieść autorka wplotła poradnik erotyczny. Ktoś to w końcu powinien otwarcie napisać. Nieświadomi lub też mało uświadomieni, mogą się z dokładnością dowiedzieć, co i jak. Mamy też młodzieżowy styl, sprośne dowcipy i nadużycia słowa na „k” w różnych sytuacjach i konfiguracjach. Pomyślałam sobie, że nadal jednak w wielu domach nie rozmawia się na temat seksu i to jest lektura nie tylko dla córek, ale przede wszystkim dla ich mam. Nie oszukujmy się, aby nadążyć za dziećmi, należy się dostosować i poznawać młodzieżowe horyzonty. Droga otwarta do dyskusji i nawiązania właściwych rozmów w skrywanych sferach.


To i tak jest dobra książka i ma walory edukacyjne nie tylko w sferze seksu. Po pierwsze autorka przestrzega i wielokrotnie niemal krzyczy na stronach książki: nie pij dziewczyno na imprezach; uważaj, kto i w jaki sposób podaje ci napoje i w ogóle miej oczy szeroko otwarte nawet wśród przyjaciół. Dla piętnastoletniej Hannach jedna z imprez skończyła się tragicznie, a konsekwencje tego wydarzenia dosięgły nie tylko ją, ale i rodziców. 

Autorka charakteryzuje też stosunki dziecka z rodzicami. Okazuje dwie strony medalu: ciepło, miłość i wsparcie istniejące w rodzinie Hannah oraz nienawiść, pogarda, zło, przymus i przemoc w kontaktach Garretta z ojcem. Warto również podkreślić, że Elle Kennedy propaguje przede wszystkim dobre wartości: prawdziwą i silną miłość, opartą na przyjaźni i zaufaniu, która potrafi przezwyciężyć wszystkie przeciwności. Dostrzega jednak blaski i cienie studenckiego życia. Można powiedzieć, że taka współczesna bajka dla młodzieży z seksem tle. Owszem, ale o ile pamiętam od początku szkoły średniej, również marzyłam o spotkaniu swojego księcia z bajki. A tu jest mowa nie dość, że o fascynującym, inteligentnym, ambitnym i w dodatku szczerym, ale i zabawnym przystojniaku. Bohaterowie dają się lubić.

Autorka podkreśla również, że zabawa w życiu młodego człowieka jest ważna, ale jeszcze ważniejsze są ambicje i nauka. Bohaterami powieści są bowiem ludzie młodzi mający dobrze poukładane w głowie i coś sobą reprezentujący. Zdeterminowani pragną spełnić swoje marzenia. Owszem jest mowa o alkoholu i przygodnym seksie, ale jednocześnie idzie za tym uświadomienie młodym kobietom, do czego prowadzi taki tryb życia i czy ma on w ogóle jakikolwiek sens. 

Może to wszystko jest utarte i według schematów kończących się happy endem, ale ma swój urok. Historię naprzemiennie poznajemy z perspektywy Hannah i Garretta. Czy mam zamiar przeczytać kolejne części? Ależ oczywiście, że tak.


Elle Kenned, Układ, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2016, tytuł oryginalny: The Deal, cykl: Off- Campus, tom 1, przełożyła: Anna Mackiewicz, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 462.  

Cykl Off Campus

1. Układ (The Deal) 
Hannah Wells + Garrett Graham
2. Błąd. (Mistake)
3. The Score
4. The Goal

5 komentarzy:

 1. Co natknę się na tę książkę w internecie i widząc imię jej autorki pierwsza moja myśl.... to "Układ" Elie Kazana.....takie skojarzenie tytułu.....w "Układzie" Kazana też były sceny erotyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie wiem, nie czytałam.

   Usuń
  2. To bardzo dobra książka, jest też film.

   Usuń
 2. Za każdym razem zaskakuje Pani otwartością umysłu :) PK

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę. Może czegoś z niej się nauczę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.