23 lipca 2016

Jude Deveraux, Anioł.Anioł Jude Deveraux to czwarty dom cyklu zatytułowanego Velvet wchodzącego w skład sagi rodziny Montgomerych. Bohaterem jest najmłodszy z braci, dwudziestoletni Miles oraz siostra Edmunda, Rogera i Briana, osiemnastoletnia Elizabeth Chatworth. To również ciąg dalszy trwającej waśni między rodami zapoczątkowanej w poprzednich częściach. Czytelnik znajdzie w tej powieści rozwiązania i zapowiedź kolejnej książki z sagi Montgomerych, ale umieszczonej w zupełnie innym czasie. 

Autorka przypomina o wydarzeniach opisanych w poprzednich powieściach: sprawę Alice, niegodne postępki i śmierć Edmunda, tragiczną śmierć siostry braci Montgomerych, wydarzenia związane z wybrankami serc braci. Mamy sierpień 1502 roku, panowanie króla Henryka VII w Anglii. Lady Elizabeth Chatworth została uprowadzona z uczty weselnej swojej przyjaciółki i dostarczona (dosłownie) Milesowi. Ten zafascynowany jej urodą i postawą obronną wobec mężczyzn, postanawia nie uwalniać jej. Udaje się wraz z rycerzami do Szkocji, do Stephena i Bronwyn. Elizabeth mimo, że traktowana przez Milesa  bardzo dobrze i z szacunkiem, wielokrotnie próbuje uciec. Doniosła ucieczka z zamku MacArranów zaprowadzi ją do McGregorów. Tam pojawi się również zawiadomiony Miles.


Elizabeth zupełnie odmienne interpretuje wcześniejsze wydarzenia związane z waśnią rodów. Staje w obronie Rogera, choć nie znosi wspominać swojego dzieciństwa i lat, jakie spędziła z nim i Brainem, pod opieką okrutnego Edmunda. Nauczyła się bronić i przede wszystkim uciekać przed niechcianymi adoratorami, przemocą i poniżeniem. Schronieniem na krótko zawsze stawał się klasztor, dopóki brat ponownie nie wzywał jej do siebie. Miles pragnie ją obłaskawić i pokazać, że nie jest okrutnikiem. Nota bene ma dopiero dwadzieścia lat, a już troje dzieci i czwarte w drodze. Dodajmy, że każda pociecha z inną kobietą. 


W powieści odnaleźć można wiele elementów z życia pozostałych braci Montgomerych, a sceny kulminacyjne łączą wszystkich bohaterów. Akcja rozgrywa się na terenie Anglii i Francji. Nie ma tu jednak romantycznego zakończenia powieści. Można czuć się rozczarowanym, ale powieść Anioł tak jak pozostałe, napisana jest przede wszystkim w duchu przygody, a nie romansu. Mamy porwania, gwałty, walki, ucieczki, więzienia, niebezpieczne podróże. Deveraux przede wszystkim opisuje wydarzenia, natomiast nie ma tu w ogóle mowy o jakimkolwiek opisie emocji. Książka jest suchym przekazem wydarzeń, które widzi obserwator. To przypomina mi trochę rodzaj serwisu informacyjnego. Rozwiązanie z Rogerem trochę zaskakuje. Autorka od początku nie pokazuje go w złym świetle, pomimo tego, czego się dopuścił. Po za tym serwuje mu historię rodem z HEA. Nie wiem, czy ta książka przemawia do mnie nawet w połowie, tego co powinna. Przekaz jest nieprzekonujący, a potencjał historii Milesa i Elizabeth został moim zdaniem zmarnowany. 


Na koniec parę słów o całości cyklu Velvet. Warto pamiętać, że po raz pierwszy ukazał się w latach 80. XX wieku. Mocno nastawiony był na ukazanie stosunku mężczyzn do kobiet. Charakteryzuje więc dwie strony. Jedną – jaki nie powinien być – mówiąca o przemocy, gwałtach i nie poszanowaniu zdania płci przeciwnej; drugą – gdzie kobieta jest osobą, która jest uwielbiana, kochana, a w związku wiele zależy od jej postawy. Mężczyzna jest zazwyczaj opiekuńczy, troskliwy i wie czego chce. Kobieta jest odważną buntowniczką, walczącą o swoje prawa i godność. To znamienne jest dla każdej z książek serii. Najbliższa prawdzie historycznej była część pierwsza (Obietnica) , ale najbardziej polubiłam część drugą (Dziedziczkę), ze względu na Szkocję i Szkotów. Część trzecia (Wiedźma) jest najbardziej muzykalna i o niebo lepsze od części Czwartej (Anioła), z której jestem najmniej zadowolona. To dopiero pierwsze cztery książki Sagi Rodu Montgomerych.
 


Jude Deveraux, Anioł, wydawnictwo BIS, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Velvet Angel, przekład: Ewelina Kowalczyk-Kurzaj, cykl: Saga Rodu Montgomerych, cykl wewnętrzny: Velvet, tom 4, oprawa miękka, stron 292.

Cykl Velvet (to cztery pierwsze książki Sagi Rodu Montgomerych)
 1. Obietnica (Velvet Promise, 1981)
 2. Dziedziczka (Highland Velvet, 1982)
 3. Wiedźma (Velvet Song, 1983)
 4. Anioł  (Velvet Angel, 1983)   

 1. Obietnica
 2. Dziedziczka
 3. Wiedźma
 4. Anioł  (wyd. też jako Potrzask)
 5. Kusicielka
 6. Wybawca
 7. Słoneczko
 8. Przebudzenie
 9. Dziewica
 10. Rycerz w lśniącej zbroi
 11. Wróżka
 12. Porwanie
 13. Księżna (wyd. też jako Wrzosy)
 14. Miasteczko Eternity
 15. Zaproszenie
 16. Zamiana
 17. Przypływ
 18. Na zawsze
 19. Na wieki
 20. Holly
 21. Teraz… i na zawsze
 22. Pokochać kogoś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.