2 lipca 2012

Sławomir Koper, Ukraina. Przewodnik historyczny.


Być może to polsko-ukraińskie sportowe święto szybko popchnęło mnie w objęcia książki autorstwa Sławomira Kopra Ukraina przewodnik historyczny. W ostatnich dniach dość sporo było o Ukrainie i warto było przypomnieć sobie historię tego regionu Europy. Nie jest to jednak lektura traktująca o całej historii Ukrainy. Autor koncentrując się tylko na reliktach polskości i pomijając materialny dorobek innych narodów już we wstępie zaznacza, że: książka ogranicza się wyłącznie do polskich wątków na ziemiach Ukrainy. Wskazuje to również podtytuł książki Tragiczne dzieje. Polskie ślady. A więc jest to pozycja traktująca o Kresach.

Sławomir Koper w tytułowym przewodniku analizuje jedynie wybrane tematy. Nie ma tu informacji dostępnych w popularnych przewodnikach, brak jest map, a zdjęcia są jedynie w skromnej ilości. Nie jest to, więc książka pomocna w eskapadzie podróżniczej, raczej taka, którą można przeczytać przed wyprawą.

 Przybliża bliżej czytelnikom Lwów, Kijów, Wołyń, Podole, mniejsze i większe miejscowości oraz przedstawia historyczne związki tych terenów z Rzeczypospolitą. Autor zaprasza nas na wędrówkę śladami bohaterów Ogniem i mieczem. Dokonuje porównań wydarzeń przedstawionych przez Sienkiewicza z rzeczywistością. Przy okazji poznać można Zaporoże, Łubnie, Zbaraż, Wiśniowiec, Beresteczko oraz bitwy pod Korsuniem i nad Żółtymi Wodami. Autor ukazuje również, w jaki sposób propaganda sowiecka przedstawiała wojny polsko-kozackie. Koper przedstawia także szlak 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Opisuje miejsca związane z walkami legionów Józefa Piłsudskiego. Nie zapomina o mordach dokonanych na Wołyniu i działalności UPA. Potem podąża śladami Mickiewicza, Eisensteina, Machulskiego do Odessy. Osobny rozdział poświęca Brunonowi Schulzowi, choć można go też odnaleźć w książce tegoż Autora zatytułowanej Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej. Podejrzewam wobec tego, że inne fragmenty z książki również mogą (acz nie muszą) pochodzić z wydanych już pozycji Autora.

Ukraina przewodnik historyczny tak jak pozostałe książki Sławomira Kopra ze względu na lekki, gawędziarki styl, czyta się szybko. Można tu znaleźć wiele anegdot, cytatów, opowieści, a nawet szerokie nawiązanie do Sonetów Krymskich. W książce dołączona jest wybrana bibliografia, brak jest jednak indeksów miejscowości czy nazwisk. Po za tym wielka szkoda, że strona ikonograficzna została potraktowana po macoszemu. Mimo to książkę warto przeczytać, choć nie sądzę, aby była to lektura obowiązkowa.Sławomir Koper, Ukraina. Przewodnik historyczny. Tragiczne dzieje. Polskie ślady, wydawnictwo Bellona, okładka miękka, stron 456.

2 komentarze:

  1. Nie przepadam za przewodnikami. A jeśli sięgam już po te historyczne, to oczekuję kompleksowego ujęcia tematu. Tu, jak mówisz, autor skupia się jedynie na wybranych zagadnieniach. Ukraina sama w sobie też nie interesuje mnie szczególnie. Ale może zajrzę do książki, gdybym spotkała ją w bibliotece. Dużo dobrego słyszałam o książkach tego autora, a póki co zakupiłam "Życie prywatne elit artystycznych II RP". Zaraz zajrzę do Twojej recenzji. :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka rzeczywiście na czasie :) Ja bardzo lubię takie książki. Rzadko udaje mi się spełnić plany podróżnicze więc przewodniki nie są mi potrzebne. Takie ujęcie tematu o wiele bardziej mi odpowiada.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.