28 września 2012

Helen Andelin, Potęga kobiecości.

Nie jestem zwolenniczką tego typu poradników, bo to przecież żadna książka nas nie nauczy jak żyć. Owe własne sposoby wypracowujemy poprzez zdobywanie własnych doświadczeń. Helen Andelin pisze jednak nie dość, że przystępnie to jeszcze ciekawie, a w dodatku pośród jej tekstu znajdują się liczne świadectwa w postaci nadesłanych listów dotyczących poruszonych tematów.

Autorka zadaje mnóstwo pytać dotyczących małżeńskiego szczęścia, a jednocześnie próbuje znaleźć na nie jak najlepsze drogi odpowiedzi. Książka odpowiada na pytania tego, co sprawia, że jedne kobiety są szczęśliwe, szanowane, kochane, a inne, mimo, że atrakcyjne i zasługują na podobny podziw, czują się zaniedbywane, nieszczęśliwe i rozczarowane. Poradnik przedstawia również zasady, jakimi powinna się kierować kobieta, aby zjednać sobie miłość i szacunek męża, czyli innymi słowy pokazuje jak dążyć do szczęścia w małżeństwie dzięki miłości, zachowaniu godności i spełnianiu swoich pragnień. Autorka skupia się na tym, aby zaprezentować jak prawidłowo budować swoje relacje z mężem, choć jednocześnie podkreśla, że można przenosić to na relacje z innymi mężczyznami: ojcem, synem, nauczycielem byle nie był to, aby żonaty mężczyzna.

Helen Andelin rozpracowuje pojęcie prawdziwej miłości, interesuje się również tym jak wygląda kobieta idealna z poziomu mężczyzny. Rozkłada na czynniki pierwsze temat poznania i zrozumienia mężczyzny, gdzie porusza kwestie podziwiania, doceniania, roli obrońcy, żywiciela rodziny, męskiej dumy, kobiecej wyrozumiałości i podziału ról na męskie i kobiece.  W części drugiej zajmuje się pojęciem kobiecości podkreślając sposób bycia, naturę kobiecą oraz pojęciem dziewczęcości zwracając uwagę na różne reakcje pojawiające się w tym wieku. Autorka nie tylko poucza, ale również ostrzega, że stosowanie zasad Potęgi kobiecości w momencie, gdy małżeństwo boryka się z poważnymi problemami, zachowanie kobiet może wywołać gniew i wrogie nastawienie małżonka.

Wszystko świetnie, tylko, że nie jest to poradnik pasujący do współczesnej (ksiązka po raz pierwszy wydana była w roku 1963) polskich warunków i życia średnio a nawet wręcz poniżej tego poziomu sytuowanej rodziny się. Zdaniem Autorki rola męża powinna sprowadzać się do zarabiania pieniędzy (jedna pensja przy ewentualnym kredycie to jednak za mało), zarządzania pieniędzmi, troszczenie się o nie i martwienie się o nie. Rola żony to oszczędzanie, współpracowanie z mężem i dbanie o ognisko domowe (a mąż sterany pracą powinien odpocząć). Choć jednocześnie zauważam, że w książce są strony poświęcone trudnej sytuacji finansowej rodziny czy też używkom. W kilku więc kwestiach ostro dyskutowałabym z Autorką, choć nie ulega kwestii, że w przeważającej większości rady można wprowadzać w życie i niejednokrotnie pozwolą nam – kobietom obłaskawić pleć przeciwną. W takim wymiarze poradnik jest akurat ponadczasowy.


Helen Andelin, Potęga kobiecości, wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2012, tłumaczenie: Ewelina Heine, oprawa miękka, stron 384.

Helen Andelin (1920-2009), miała trzy siostry i trzech braci - wszyscy ukończyli szkoły wyższe. W 1942 roku wyszła za mąż za Aubreya Andelina. Wychowali czterech synów i cztery córki. Prowadziła zajęcia o tematyce małżeńskiej dla kobiet i jednocześnie zaczęła pisać książkę, która po raz pierwszy została wydana w 1963 roku.

2 komentarze:

 1. Jeśli tylko książka skłoni nas do najdrobniejszej refleksji to już warto po nią sięgnąć, a te z którymi chce się dyskutować spełniają swoją rolę, bo poruszają, budzą emocji i refleksje. Pięknej, słonecznej niedzieli życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, Tobie również:)

   Czytając książkę trzeba brać poprawkę, że pisana była w zupełnie dla nas innej "epoce". A tak poza tym jest do przyjęcia:)

   Serdeczności

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.