15 września 2012

Renata Piątkowska, Mądra głowa zna przysłowia.

Książka Renaty Piątkowskiej to dobra pozycja dla dzieci pomocna w zapamiętaniu i zrozumieniu polskich przysłów. W krótkich opowiadaniach, nota bene świetnie zilustrowanych przez Artura Nowickiego, Autorka na podstawie zastosowanych przykładów wspaniale tłumaczy znacznie przysłów.  Historyjki zawierają wiele mądrości i powinny być rozpatrywane pod względem aspektu nie tylko edukacyjnego, ale i wychowawczego. Jedne z nich są smutne inne wesołe, ale wszystkie nawiązują do codziennych zdarzeń. Autorka tłumaczy jednocześnie początek danego przysłowia i co tak właściwie oznacza. Znajdziemy tu opowiadania dotyczące takich przysłów jak: Z żartami jak z solą – nie przesadź, bo zabolą, Z braku laku dobry kit, Słowo się rzekło, kobyłka u płotu, Plotka ma długie nogi i ostro zakończone rogi,  Nie dziel skóry na niedźwiedziu, Jedna jaskółka nie czyni wiosny, Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść, Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził, Wyświadczyć komuś niedźwiedzią przysługę, Strach ma wielkie oczy, Przebierać jak w ulęgałkach, Pieczone gołąbki nie lecą same do gąbki, Mieć z kimś na pieńku, Bóg nie może być wszędzie, dlatego stworzył matki, Dom bez książek to dom bez okien. Powyższe sformułowania są ciekawie wplecione w tekst i zaznaczone czerwoną czcionką. 
 - Jeszcze raz wpadniesz do mojego pokoju bez pukania, to będziesz miał ze mną na pieńku.(s. 72)Autorka potrafi w prosty i jasny sposób wytłumaczyć znaczenie przysłów. Lekturę można polecić zarówno dzieciom jak i dorosłym.
- Tak to jest. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. - wysapał. (s. 41)


- Zaraz, zaraz, planujesz wielkie zakupy, a przecież nic jeszcze nie wygrałeś, Wojtusiu. Jak mówi przysłowie: Nie dziel skóry na niedźwiedziu. (s. 31)Renata Piątkowska, Mądra głowa zna przysłowia, wydawnictwo BIS, Warszawa 2012, ilustracje Artur Nowicki, okładka twarda, stron 88.

* zdjęcia własne

5 komentarzy:

 1. Szukałam właśnie książeczki z przysłowiami dla synka. Zaczął teraz edukację w przedszkolu i chciałam powoli zaznajamiać go z czymś takim jak przysłowia.
  Piękne wydanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dom bez książek to dom bez okien" Cudne:):):):)

   Usuń
  2. Prawda?:) U mnie ma mnóstwo okien:)

   Usuń
 2. rewelacja! muszę ją mieć w mojej kolekcji dla dzieci, ogólnie lubię książki pani Piątkowskiej, ale tej jeszcze nie widziałam - świetny pomysł na przekazaniu dzieciom czegoś tak abstrakcyjnego dla nich jak przysłowia, a przecież już na "egzaminie trzecioklasisty" tłumaczenie ich znaczenia się pojawia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.