16 września 2016

Kamieniec Podolski. (9)

Kamieniec Podolski (7-8.09. 2016)

wieczór

przed zapaleniem świateł

po zapaleniu świateł


noc
ratusz z końca XIV wieku

poranek dnia następnego, od strony wschodu słońca


wraz z pojawieniem się słońca zmienia się światło na twierdzy i cudownie to wyglądawidok z mostu

Jar Smotrycza
widok na mostKatedra pw. św. Piotra i św. Pawła z 1483 roku, z dobudowanym w 1750 roku prezbiterium (reorientacja świątyni) oraz Bramą Triumfalną z 1781 roku, wzniesioną ku czci Stanisława Augusta Poniatowskiego.

wejście na teren katedry św. Piotra i Pawła


wnętrze


nowa tablica odsłonięta w dniu 8.09.2016 r. z inicjatywy Muzeum Romantyzmu w Opinogórześlad po babce Zygmunta Krasińskiego, Antoniny z Czackich, w nawie bocznej katedry


Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor dominikanów zbudowany w stylu barokowym w 1616 r., przebudowany został w 1748 r., a obecnie jest siedzibą paulinów opiekujących się miejscową wspólnotą polską. Za czasów ZSRR mieściło się tu archiwum NKWD. W 1993 r. miał tu miejsce pożar, który zniszczył większą część zachowanego wyposażenia świątyni. Wówczas uległy zniszczeniu także malowidła z Kaplicy św. Dominika. (o pracach konserwatorskich)


a za pewnymi drzwiami w klasztorze...

2 komentarze:

 1. Oświetlenie twierdzy w Kamieńcu jest mało szczęśliwe, powiedziałabym nawet ocierające się o kicz. Czy nikt im tego nie powiedział?
  Wspaniale, że miałaś możliwość zwiedzenia, zobaczenia tak ważnych dla naszej historii i kultury miejsc. Widoki niezapomniane!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie to przypomina krainę Smerfów, a innym Disneyland. W ogóle mi się nie podoba, to przykład jak można zeszpecić budowlę. W rzeczywistości wygląda bardzo fatalnie. Patrząc jednak na to, że na Ukrainie oszczędność bierze górę, trzeba cieszyć się, że w ogóle jest twierdza podświetlona. Nocą Ukraina tonie w mroku.

   Widoki rzeczywiście niesamowite :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.