28 września 2016

Stephanie Laurens, Narzeczona Diabła.Narzeczona Diabła otwiera cykl Cynsterowie autorstwa Stephanie Laurens. Właściwie po przeczytaniu wcześniej kilku późniejszych części, zaczęłam dopiero rozumieć dlaczego pierwsza uważana jest za oszałamiającą i niedoścignioną (acz moim zdaniem przydługą). Poznać w niej można nie tylko perypetie głównych bohaterów, ale również tych, o których Laurens napisała kolejne powieści. 

Od jakiegoś czasu Honoria Prudence Anstruther-Wetherby pracuje jako guwernantka w domu państwa Claypole. Jadąc dwukółką pogania konie, aby zdążyć przed nadciagająca burzą. Wybiera skrót, w międzyczasie słyszy strzał, a wkrótce na drodze ujrzy leżącego mężczyznę. Honoria oczywiście jak najszybciej podbiega do leżącego mężczyzny, jej konie przestraszone grzmotem płoszą się, a ona nie wie właściwie, co teraz ma biedna robić. Nagle pojawia się tajemniczy mężczyzna na olbrzymim, czarnym koniu, który przejmuje stery dowodzenia. Razem przenoszą rannego mężczyznę do pobliskiego domku, gdzie czuwają przy umierającym przez noc. Okazuje się, że młody kawaler został postrzelony i pochodzi z rodziny Diabła. Rankiem pojawiają się przed domkiem pracodawcy Honorii. Dziewczyna po wspólnie spędzonej nocy z nieznajomym, nawet przy konającym, jest skompromitowana. Diabeł logicznie myśląc przedstawia ją jako przyszłą księżnę. Tak Honoria dowiaduje się o tożsamości tajemniczego towarzysza, Sylvestra Sebastiana Cynstera, szóstego księcia St. Ives i właściciela pobliskiej posiadłości Somersham Place. Tak też rozpoczyna się opowieść, gdzie główną kanwą jest miłość Honorii i Diabła, a w tle sympatyczna rodzina Cynsterów i zagadka kryminalna. 


Samodzielna w podejmowaniu decyzji Honoria oczywiście odmawia spełnić polecenie Diabła, bo ten na początku nawet jej się nie oświadczył (oburzające!). W głowie ma jakąś misję w Afryce i nie ceni sobie zbytnio swojej reputacji. W żadnym wypadku nie pozwoli, aby ktoś – nawet książę, miał ją kontrolować. Diabeł jest odmiennego zdania, podejmuje decyzje w sposób racjonalny i rozsądny. Szybko zyskuje poparcie brata Honorii, Michaela. Jako, że jest Cynsterem, to od początku wie, że akurat ta kobieta, a nie inna jest tą jedyną, właściwą towarzyszką życia. Honoria jest uparta, ale Sylvester to już autokrata i despota (te słowa nota bene powtarzają się kilkakrotnie w powieści). W zasadzie jednak współdziałają razem na rzecz rozwiązania zagadki śmierci biednego Tolly’ego. Diabeł dopuszcza wybrankę do informacji, bo wobec postawy Honorii nie ma właściwie innego wyjścia. Nowe zachowanie i postępowanie Diabła dziwi pozostałych Cynsterów z Klubu. Sylwester jako książę po prostu wydawał do tej pory rozkazy. 


Powieść standardowo nie odbiega od kanwy pozostałych części w cyklu: on chce, ona nie chce; kryminalna zagadka; mały skandalik; domek gdzieś w lesie i jakaś burza w tle; pobyt w Londynie; szaleństwo życia towarzyskiego i wspaniała rodzinka Cynsterów. Dobry humor, miłość i oczywiście namiętność. Innymi słowy: Laurens w swoim żywiole.Stephanie Laurens, Narzeczona Diabła, wydawnictwo BIS, Warszawa 2007, tytuł oryginalny: Devil's Bride, tłumaczenie: Dorota Strukowska, cykl: Saga Rodu Cynsterów, tom 1, oprawa twarda, stron 572.

0.5 Obietnica w pocałunku
 1. Narzeczona Diabła
Honoria Prudence Anstruther-Wetherby+ Sylvester (Diabeł), szósty książę St. Ives
 1. Przysięga
  Patience + Spencer (Vane)
 2. Czarownica z doliny
  Catriona + Richard (Scandal)
 3. Oświadczyny Demona
  Felicity + Harry (Demon)
 4. Sekretna miłość
 5. Wszystko o miłości
 6. Wszystko o namiętności
 7. Dzikie noce
 8. Gdy nadchodzi świt
 9. Kochanek doskonały
 10. Idealna narzeczona
 11. Prawda o miłości
 12. Cena miłości
 13. Smak niewinności
 14. Kuszenie i uległość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.