15 września 2016

Trembowla. (7)

Sesja zabytkoznawcza z wykładami prof. Grzegorza Nowika, dr. Zbigniewa Palskiego, płk. Tadeusza Krząstka dotycząca stosunków polsko ukraińskich 1918-1920 oraz historii odwiedzanych miejsc.
 

Trembowla (7.09.2016)
widok na TrembowlęPomnik z szarego piaskowca żony Zofii Chrzanowskiej (Anny Doroty von Frezen), starosty Jana Samuela Chrzanowskiego, komendanta fortecy, która w 1675 roku uratowała miasto przed Turkami. Autorem pomnika był tarnopolski rzeźbiarz Roman Wilguszyński.  Podstawą wykonania repliki były zdjęcia przedwojennego monumentu. Cokół został odnowiony, a nową figurę ustawiono na początku lipca 2012 roku.Pomnik przedwojenny. Przez wieki w Trembowli i okolicy mówiono o niej „nasza Zosieńka”. Imię to przypisano jej z niewiadomych przyczyn i pod tym imieniem zapamiętała ją legenda. Mieszkańcy Trembowli wznieśli swojej najsławniejszej obywatelce pomnik. Wersja dłuta artysty Jana Bochenka, przedstawiała smukłą kobietę w rozwianej sukni, wskazującą wroga wyciągniętą ręką. W drugiej trzymała nóż. Napis na tablicy głosi: „1673 Zofii Chrzanowskiej, bohaterce, obywatele miasta Trembowli”. Drugi napis: „1673-1923 bohaterskim obrońcom”. W 1944 roku pomnik został zrzucony z cokołu i przez długie lata leżał w trawie.

Kościół pw. św. Piotra i Pawła, projektu Alfreda Szyszko - Bohusza, zrealizowany w 1927, zaprojektowany w formie starochrześcijańskiej bazyliki. W czasach ZSRR skład magazynu, a potem kino. Obecnie w trakcie remontu.
otoczony kolumnadą


i to co mnie wzruszyło


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.